Interakcje leków z czosnkiem


Farmaceuci pracujący w aptekach są dla pacjenta niewątpliwie najcenniejszym źródłem informacji o leku. Stąd co miesiąc w „Managerze Apteki” pojawiać się będą publikacje dotyczące interakcji i bezpieczeństwa stosowania leków.

Właściwości lecznicze czosnku są znane od czasów starożytnych. Ze względu na wartość leczniczą i ogólne zastosowania jest on jedną z najpopularniejszych roślin. Udowodniono, że hamuje wzrost bakterii, grzybów i pasożytów jelitowych. Najistotniejszym działaniem czosnku jest zapobieganie miażdżycy naczyń krwionośnych wskutek zmniejszania stężenia cholesterolu i trójglicerydów we krwi, co wzmaga fibrynolizę, zmniejsza agregację krwinek płytkowych i pośrednio obniża ciśnienie tętnicze krwi. Czosnek działa też przeciwbakteryjnie, ogólnie tonizująco, wzmaga wydzielanie soku żołądkowego. Surowy czosnek często stosowany jest jako domowy sposób na przeziębienie czy infekcje grypopodobne. Bardzo popularne na rynku aptecznym są również preparaty czosnku w postaci kapsułek czy tabletek. Nie powinny ich jednak przyjmować kobiety w ciąży i matki karmiące.

Krzepnięcie krwi
Ze względu na swoje działanie hamujące krzepnięcie krwi czosnek (w każdej ww. postaci) wchodzi w interakcje z lekami o podobnym działaniu, np. kwasem acetylosalicylowym, dipyridamolem, enoxapariną, preparatami pokrzywy, preparatami zawierającymi Serenoa repens, papainę oraz chlorowodorek tiklopidyny. Mogą w związku z tym pojawiać się nadmierne i groźne krwawienia. Interakcje te są dobrze udokumentowane w literaturze fachowej i określane jako dość znaczące.

Poziom cukru we krwi
Czosnek posiada również działanie lekko obniżające poziom cukru we krwi. W związku z tym może wchodzić w interakcje z lekami, które mają działanie hipoglikemizujące. Opisane są interakcje z akarbozą, glimepirydem, gliklazydem, glipizydem, glukozaminą, koenzymem Q, preparatami mniszka lekarskiego, metforminą, miglitolem, rosiglitazonem oraz tolbutamidem. Interakcja ta powoduje występowanie objawów hipoglikemii, takich jak ogólne osłabienie, ból głowy, rozdrażnienie.

HIV
Innym niekorzystnym działaniem czosnku jest przyspieszanie wydalania stosowanego w leczeniu HIV ritonaviru i należącego do tej samej grupy saquinaviru. W związku z tym terapia okazywała się nieskuteczna. Ta interakcja jest uznawana za znaczącą, ale jest słabo udokumentowana w literaturze.

Lek bezpieczny
Śledząc najnowsze doniesienia dotyczące interakcji i bezpieczeństwa stosowania leków, można stwierdzić, że leki ziołowe, choć z powodzeniem stosowane lecznictwie od wieków, mogą niekorzystnie wpływać na aktywność innych leków podawanych jednocześnie. Często również preparaty ziołowe odpowiedzialne są za uczulenia, uszkodzenia wątroby i inne dolegliwości.

Tematykę tę poruszamy w naszym nowo uruchomionym serwisie internetowym – www.LekBezpieczny.pl.

tekst:
mgr farm. Łukasz Izbicki
mgr farm. Magdalena Izbicka

4.7/5 - (29 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH