Higiena rąk

Higiena rąk – jak prawidłowo myć i pielęgnować ręce?

Dłonie służą nam do poznawania świata. Jak wygląda typowy dzień z ich punktu widzenia? Z jakimi zagrożeniami się spotykamy i jakie metody pozwalają nam bezpiecznie przetrwać dzień? Z okazji Światowego Dnia Mycia Rąk opracowaliśmy 10 prostych zasad,  dzięki której higiena rąk będzie prosta i przyjemna. 

 Higiena rąk – 10 prostych porad

 1. Nie dotykaj oczu po porannym wyłączeniu budzika

W czasie snu na rękach gromadzi się mnóstwo bakterii. W 18 proc. przebadanych przez Uniwersytet Medyczny w Waszyngtonie pościeli występowała bakteria Staphylococcus Aureus, która może powodować liczne choroby.

 1. Weź poranny prysznic, żeby się obudzić i uwolnić od zarazków

Poranny prysznic jest nie tylko bardziej praktyczny niż kąpiel, ale według badań Wydziału Mikrobiologii Uniwersytetu w Teksasie woda z kąpieli może stać się siedliskiem bakterii, dlatego najlepszą metodą codziennej higieny jest prysznic.

 1. Zielone światło dla czystych, wyprasowanych ubrań. Uważaj jednak na buty, torby i chusteczki

Prasowanie ubrań świetnie je dezynfekuje. Nie chodź w domu w butach, gdyż stopy są wyśmienitym siedliskiem dla bakterii. Staraj się nie kłaść toreb na ziemi poza domem i nie używaj kilkukrotnie tej samej chusteczki.

 1. Korzystanie z poręczy w autobusie jest tak samo bezpieczne jak uścisk dłoni

Transport publiczny jest rajem dla zarazków. Uchwyty na ręce, siedzenia czy ekran biletomatu są pokryte miliardami bakterii. Jednak według badań większość z nich jest nieszkodliwa, mimo to po dotarciu do pracy profilaktycznie umyj ręce.

 1. Na powierzchni urządzeń biurowych znajduje się najwięcej zarazków

Komputery i telefony są niezastąpione, jednak czy kiedykolwiek je czyścimy? Przeciętnie na myszce znajduje się 260 bakterii na cm3, na klawiaturze 511, a na telefonie aż 3 895. Żeby ich uniknąć, wystarczy wyczyścić urządzenie dezynfekującą chusteczką.

 1. Nie bój się usiąść na toalecie, ale uważaj na uchwyty, krany i suszarki do rąk

Po skorzystaniu z toalety opuść deskę, spłucz wodę i wyjdź szybko, aby uniknąć wdychania bakterii. Pamiętaj oczywiście o myciu rąk. Umyj je dokładnie i użyj ręcznika papierowego, gdyż suszarki do rąk powodują ponowne pojawienie się bakterii na Twoich rękach.

 1. Obiad wolny od zarazków

O higienie nie zapominaj też w czasie obiadu. Pamiętaj o położeniu jednorazowej papierowej podkładki na tacy na jedzenie. Staraj się nie jeść przy swoim biurku, a jeśli to niemożliwe, połóż papierowy ręcznik pod talerz czy pojemnik.

 1. Śpiewaj dzieciom przy myciu rąk

Co roku każde dziecko doświadcza więcej niż jednej infekcji dróg oddechowych. Mimo że dzieci uczą się higieny rąk w szkole, dobrą praktyką jest wspólne ich mycie po powrocie do domu. Prosta piosenka o myciu rąk trwa od 40 do 60 sekund, czyli akurat tyle, ile potrzeba na usunięcie 99 proc. bakterii z rąk.

 1. Przed przygotowaniem jedzenia umyj dokładnie wszystkie produkty

Zwróć szczególną uwagę na jajka, warzywa z odrobiną ziemi i surowe mięso, gdyż mogą zawierać groźne bakterie tj. salmonella czy toxoplasmosis. Nie krój różnych produktów tym samym nożem i pamiętaj o zmianie łyżeczki po spróbowaniu potrawy.

 1. Po myciu naczyń pozwól im swobodnie wyschnąć

Po sprzątnięciu ze stołu i umyciu naczyń możesz spokojnie odpocząć. Zostaw naczynia do wyschnięcia na suszarce do naczyń. Nie susz ich bawełnianymi ścierkami, gdyż gromadzą one 20 tys. razy więcej bakterii niż deska klozetowa.

Bonus

 • Zawsze używaj mydła, najlepiej mydła w płynie, gdyż dociera do wszystkich zakątków dłoni.
 • Rozprowadzaj mydło na obu dłoniach, nie zapominaj o powierzchni między palcami.
 • Spłucz dokładnie ręce letnią wodą.
 • Wysusz ręce, najlepiej jednorazowym ręcznikiem.

Źródło: informacja prasowa / sofidel

Rate this post

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH