Herbata na raka

Wyciąg z zielonej herbaty może pomóc w walce z rakiem płuc, wynika z najnowszych amerykańskich badań. Mechanizm przeciwnowotworowego działania składników tego wyciągu przedstawia pismo “Laboratory Investigation”.

Już wcześniejsze badania, prowadzone m.in. na zwierzętach czy hodowlach komórkowych, wskazywały, że obecne w wyciągu z zielonej herbaty polifenole mogą hamować rozwój wielu nowotworów. Jednak dokładny mechanizm ich działania przeciwnowotworowego nie został poznany.

Teraz naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles zauważyli, że przeciwnowotworowe działanie wyciągu z zielonej herbaty jest związane z jego wpływem na białko o nazwie aktyna. Od polimeryzacji aktyny zależy zdolność komórek do przylegania (adhezji) oraz do migracji.

W początkowych stadiach rozwoju nowotworu w jego komórkach zachodzą procesy depolimeryzacji aktyny, przez co tracą one zdolność do adhezji, stają się bardziej ruchliwe i zdolne do tworzenia przerzutów.

Badając komórki raka płuc (linia A549) hodowane w laboratorium, naukowcy wykazali, że wyciąg z zielonej herbaty zwiększa – wprost proporcjonalnie do dawki – aktywność genu kodującego aneksynę-1. Aneksyna-1 jest białkiem pobudzającym polimeryzację aktyny.

Autorzy pracy uważają, że dalsze badania pomogą opracować nowe metody terapii raka płuc, wykorzystującej wyciąg z zielonej herbaty.

4.7/5 - (303 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH