Grzybica

Grzybica


Grzybica jest schorzeniem przewlekłym, trudnym do wyleczenia. Może doprowadzić do utraty paznokci, kłopotów z chodzeniem i trwałych zmian na skórze. Profilaktyka i szybkie rozpoczęcie leczenia uchroni nas przed niezwykle przykrymi konsekwencjami.

Grzybicę skóry wywołują grzyby Trichophyton rubrum i Trichophyton mentagrophytes. Do rozwoju potrzebują organicznego podłoża, czyli skóry, rozwijają się bardzo szybko, a ich zarodniki są bardzo trwałe i łatwo wywołują zakażenie. Najczęstsza jest grzybica stóp. Można się nią zarazić
we wspólnych przebieralniach i prysznicach (np. na basenie), a także korzystając z tego samego ręcznika, co osoba chora (przenoszą się na nim zarodniki grzyba). Infekcji sprzyja nadmierna potliwość stóp oraz niektóre choroby, np. cukrzyca.

Objawy grzybicy
Pierwotnym objawem grzybicy są pęcherzyki i strupy na brzegach podeszwy lub między palcami stóp. Potem następuje pękanie naskórka, który rozmięka i złuszcza się płatami. Jeżeli w porę nie podejmiemy kuracji, grzybica rozwinie się, doprowadzając do łuszczenia się skóry, czemu towarzyszy swędzenie i wyraźne zaczerwienienie w miejscu objętym infekcją.
Podobne objawy daje zakażenie drożdżakami. Jesteśmy na nie narażeni zwłaszcza w porze letniej, jeżeli nie zapobiegamy nadmiernemu poceniu stóp, niedokładnie je wycieramy lub chodzimy boso po wilgotnym piasku.

Niebezpieczne powikłania grzybicy
Zlekceważenie pierwszych objawów grzybicy może doprowadzić do powikłań – zainfekowania paznokci. Pojawiają się biało-żółte smugi, płytka matowieje, ulega zgrubieniu i kruszy się. Leczenie w tym wypadku jest trudne i długo trwa, ponieważ odpowiednie preparaty trudno wnikają w płytkę paznokcia.
Najważniejsza jest, jak zwykle, profilaktyka. Trzeba unikać przegrzewania stóp, dokładnie wycierać je po kąpieli i po wyjściu z wody, na basenach i we wspólnych prysznicach nosić własne klapki, a przede wszystkim zapobiegać nadmiernemu poceniu się stóp i nie nosić skarpet z syntetycznych materiałów.

Leczenie grzybicy
Po zauważeniu pierwszych objawów grzybicy należy natychmiast zastosować preparaty lecznicze zawierające substancje grzybobójcze. Aerozole, maści i pudry możemy stosować także profilaktycznie, zwłaszcza jeżeli ryzyko zakażenia jest wysokie (basen, sauna, chodzenie boso po publicznych plażach i mokrych posadzkach).


#Najważniejsza profilaktyka
Profilaktycznie stosuje się preparaty, które zmniejszają wydzielanie potu, likwidują przykry zapach i chłodzą stopy. Są dostępne w postaci zasypek (pudrów), kremów i aerozoli. Należy ich używać szczególnie w ciepłe dni i wtedy, gdy stopy narażone są na przegrzanie, np. w obuwiu sportowym w czasie intensywnego uprawiania sportu lub obuwiu gumowym. Zabezpieczanie stóp powinno stać się nawykiem, tak jak używanie dezodorantów.

4.9/5 - (346 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH