Wiosenne kłopoty alergiczne


Podczas porządków kichasz, kaszlesz, cieknie ci z nosa, łzawią ci oczy? Nocami miewasz ataki duszności? Każdy wiosenny spacer kończy się chorobą?

Pierwsze przypadki alergii zostały opisane dopiero na początku XIX wieku. Dziś jej mianem określamy nadmierny, odbiegający od normy sposób reagowania organizmu na specyficzny związek zwany alergenem.

Alergeny
Alergeny zwykło się dzielić na cztery grupy w zależności od drogi, jaką docierają do organizmu osoby uczulonej. Alergeny wziewne – trafiają do organizmu wraz z wdychanym powietrzem. Alergeny kontaktowe – uczulają w wyniku kontaktu alergenu ze skórą, zaliczamy do nich np. detergenty. Alergeny pokarmowe – zawarte w pokarmie mogą wywoływać np. wysypkę, biegunkę. Alergeny wstrzyknięte bezpośrednio do tkanek – np. jad owadów.

Pyłkowica
Najczęstszą chorobą alergiczną jest pyłkowica, zwana również gorączką sienną. W porze kwitnienia roślin, w powietrzu unoszą się maleńkie ziarna pyłku, czyli męskie komórki rozrodcze – to alergeny. Wraz z wdychanym powietrzem przedostają się do organizmu wywołując zapalenia spojówek i błony śluzowej nosa. W następstwie tego oczy są zaczerwienione, zaczynają mocno łzawić, a nos blokuje się w wyniku obrzęku błony śluzowej oraz pojawienia się wodnistej wydzieliny. Czasem pojawia się kaszel, a nawet duszności. Bywa, że uczulenie na pyłki objawia się jedynie uporczywymi bólami głowy i ogólnym zmęczeniem. Najgroźniejsze są pyłki wytwarzane przez rośliny wiatropylne. Pojawiają się w powietrzu w ogromnych ilościach i są bardzo lekkie. Kwitnące trawy i zboża powodują aż 80% alergii, a drzewa liściaste 35%. Niebezpieczne są też chwasty, a przede wszystkim bylica odpowiedzialna za 12% uczuleń. Sezon kwitnienia roślin zaczyna się w Polsce z reguły pod koniec lutego i trwa do początku października. Alergia jest zwykle najdokuczliwsza od końca maja do pierwszej połowy lipca. Dlatego w słoneczne i wietrzne dni alergicy powinni zrezygnować ze spacerów, zwłaszcza po łące i parku, nie spać przy otwartym oknie, gdyż w dzień pyłki unoszą się w górę wraz z rozgrzanym powietrzem, a nocą opadają w dół, co prowadzi do nasilenia dolegliwości.

Alergia na kurz
Coraz bardziej powszechnym schorzeniem są alergie związane z zanieczyszczeniem środowiska. Częste jest uczulenie na kurz, sierść zwierząt domowych i pyłki roślinne. Choroba ta daje objawy takie jak katar, łzawienie, a nawet napady duszności. Dla osób uczulonych na kurz, bardzo ważny jest stopień natężenia ilości alergenów w powietrzu, którym oddychają. Gromadzący się w materacach łóżka kurz i związane z nim roztocza, bardzo często bywają przyczyną uczulenia.

Dlatego ważne jest zapewnienie dostatecznego wietrzenia pokoju alergika. W tym celu najlepiej jest zostawić uchylone okno przez całą dobę (także w zimie). Wyjątkiem od tej zasady jest pora kwitnienia, a więc wiosna i wczesne lato, kiedy okno pozostaje otwarte tylko dla odświeżenia powietrza w pomieszczeniu.

Jak leczyć alergię
Najlepszym i podstawowym elementem leczenia jest unikanie ekspozycji na alergen osoby uczulonej. Ponadto stosuje się odpowiednią farmakoterapię, a także odczulanie – nazywane immunoterapią. Celem leczenia jest zmniejszanie wrażliwości organizmu na dane alergeny poprzez systematyczne podawanie ich we wzrastających dawkach szczepionki alergicznej. Szczepionki takie stosuje się przez okres dwóch do czterech miesięcy przed rozpoczęciem pylenia danej rośliny i dąży się do podania na drodze injekcji podskórnej, jak najwyższej, tolerowanej przez pacjenta dawki szczepionki. Odczulanie należy prowadzić, przez co najmniej trzy sezony. Skuteczność leczenia może w niektórych przypadkach sięgać nawet 100 %. W ostatnich latach stosuje się także szczepionki doustne, które stanowią jeszcze lepiej tolerowaną przez pacjentów metodę odczulania niż tradycyjne zastrzyki. Jej skuteczność jest jednak nadal dyskusyjna.

Korzyści dla pacjenta wynikające z leczenia, to złagodzenie objawów choroby i jej konsekwencji, wyeliminowanie lub skrócenie trwania okresów zaostrzeń, poprawa komfortu życia.


#czy wiesz że…
Kiedy zmiany na twojej skórze są niewielkie i pojawiają się raz, dwa razy w miesiącu, może to wskazywać na łagodną postać alergii. Spróbuj uporać się z nią sam. Pomogą ci w tym gotowe, wieloskładnikowe preparaty, które możesz kupić w aptece bez recepty. Na opakowaniu każdego z nich znajdziesz dokładny opis jak je zażywać i w jakich przypadkach. W ich wyborze pomocny będzie farmaceuta.

4.4/5 - (104 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH