Jak dobrać okulary bezpieczne dla wzroku

Jak dobrać okulary, aby były bezpieczne?

Spotkałeś się z takimi symptomami: ucisk nosa lub skroni, ból oczu lub chroniczny ból głowy, zniekształcenia obrazu? Prawdopodobnie jesteś ofiarną niewłaściwie dobranych okularów. Jak dobrać okular, aby były bezpieczne dla zdrowia naszych oczu i jednocześnie byśmy czuli się w nich dobrze? 

Jak dobrać okulary korekcyjne zdrowe dla oczu?

Okulary korekcyjne posiadają kilka ważnych funkcji. Przede wszystkim mają zwiększać precyzję widzenia oraz zapewniać nam lepszą jakość życia. Są one  także elementem naszego wizerunku, dlatego powinniśmy czuć się w nich atrakcyjnie i komfortowo. Wciąż zdarzają się  sytuacje, w których nasze okulary mogą być źle dobrane, zarówno ze względów technicznych jak i estetycznych.

Należy pamiętać, że dostosowanie okularów do potrzeb użytkownika powinno być zawsze indywidualne i przemyślane. O ile pochopny wybór estetyki oprawek sprawi, że nie będziemy wyglądać korzystnie, o tyle ich niedopasowana korekcja może mieć już poważniejsze następstwa. Na co zatem należy zwracać uwagę?

Oprawki 

Jakie mogą być skutki źle dostosowanych oprawek do naszych potrzeb oprawki? Pomijając aspekty estetyczne, mogą pojawić się: ucisk w okolicach nosa i skroni oraz „odciski” mostka okularowego na naszym nosie po zdjęciu okularów.

Bardziej niebezpieczna jest sytuacja, gdy nieprawidłowo zamontowano soczewki korekcyjne w oprawie okularowej. To może przyczynić się do zaburzeń korekcji – przez co nie będziemy widzieć tak wyraźnie, jak powinniśmy. W skrajnych przypadkach może to nawet prowadzić do postępu wady wzroku czy też w szczególnych sytuacjach do patologii funkcjonowania gałki ocznej czy spowodowanymi tym bólami głowy.

Niektórzy z nas są uczuleni na niektóre materiały używane do produkcji opraw okularowych. Dobry optyk podczas wywiadu z klientem powinien dopytać o to i zaproponować w razie potrzeby oprawy wyprodukowane z odpowiednich antyalergicznych materiałów.

Soczewki

Błędne dopasowanie soczewek korekcyjnych może wiązać się z poważniejszymi problemami. Specjalista przeprowadzając badanie jest w stanie ustalić, z jak dużą wadą wzroku mamy do czynienia i stosownie do niej dopasować właściwe rozwiązanie.

Jeśli trafimy do niekompetentnego sprzedawcy okularów, który zaproponuje nam okulary z niewłaściwie dobraną korekcją, to już na początku będziemy widzieć niewyraźnie. Warto zwracać uwagę na to, czy obserwowana rzeczywistość wydaje się nam irracjonalnie zdeformowana (np. zakrzywione krawędzie; zmiana percepcji wzrokowej).

To bardzo niebezpieczne przy dłuższym użytkowaniu. Może prowadzić do pogłębienia się wady, którą zamierzaliśmy korygować, i wiązać się z nieprzyjemnymi powikłaniami. Wśród nich wymienia się np. nawracające bóle głowy, migreny, przykurcz akomodacyjny.

Prawie wszystkie soczewki jako półfabrykat sprzedawane są w opakowaniach. Większość producentów soczewek wymaga, aby dołączyć je podczas składania ewentualnej reklamacji. Na opakowaniu znajdują się ważne informacje, takie jak moc optyczna soczewki, nazwa producenta, rodzaj materiału z którego jest wykonana, typ powłoki AR. Kompetentny optyk powinien przekazać klientowi opakowania od soczewek wraz z całą dokumentacją.

Jak dobrać okularyz
zdj. prasowe

Jak wybrać właściwe okulary?

Jak dobrać okulary, aby były do nas indywidualnie dopasowane i nie przysparzały nam dodatkowych problemów ze wzrokiem? Zwróć uwagę przede wszystkim na trzy aspekty:

  1. Miejsce zakupu – unikaj wszystkich miejsc zakupu, w których nie znajdziesz specjalisty – optyka. Popularne jest kupowanie okularów na straganach czy w supermarketach. Nawet jeśli dobierzesz ilość dioptrii zgodnie z tym, co zalecił ci okulista, takie okulary mogą stać się powodem dalszego rozwoju naszej wady wzroku. Powodem może być słaba jakość wykonania i uniwersalny kształt. Należy mieć uwagę, że okularach tego typu, wykonanie może być mniej precyzyjne niż u profesjonalnego optyka.
  2. Sprzedawca – zwracaj uwagę czy rozmawiasz ze specjalistą czy ze zwykłym sprzedawcą okularów zatrudnionym w salonie. Niestety, jeśli mamy do czynienia z tym drugim, konsultacja nie będzie w pełni rzetelna, a większość czasu taki sprzedawca poświęci na wybór oprawek ze względu na ich aspekty wizualne – oprawki, które nam się spodobają dadzą większą szansę na to, że je od razu kupimy – a to jest główny cel sprzedawcy okularów.
  3. Konsultacja – jeśli trafisz do profesjonalnego salonu optycznego, rozmowę z tobą przeprowadzi specjalista . Rozmowa powinna przypominać wywiad, podczas którego optyk dowie się jak największej ilości szczegółów na temat twojego stylu życia. Okulary najlepiej, jakby zostały wykonane na bazie indywidualnych pomiarów – dotyczy to zarówno „szkieł”, jak i oprawek.

Optycy odgrywają bardzo ważną rolę społeczną i nie powinni o tym zapominać – mówi Marek Jakubowicz, optyk i refrakcjonista, wiceprezes Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej. – Sprzedajemy ludziom przede wszystkim „dobre widzenie” i to do niego dostosowujemy okulary. Optyk powinien być w pierwszej kolejności ekspertem-konsultantem i dobrym rzemieślnikiem. Dlatego warto dobrze przemyśleć wybór optyka. Zapewnieniem o jego kwalifikacjach może być np. przynależność do struktur samorządowych, czyli cechów tworzących Krajową Rzemieślniczą Izbę Optyczną, gdzie warunkiem członkostwa są udokumentowane kwalifikacje i samodzielna praktyka. Dobry specjalista powinien porozmawiać z klientem i zaproponować takie rozwiązanie, które będzie nie tylko estetyczne i modne, ale przede wszystkim komfortowe, skuteczne i dedykowane konkretnej osobie. Na zakończenie warto dodać, że w dzisiejszych warunkach kompetentny optyk powinien zaproponować nam kilka rozwiązań korekcji, tak aby uwzględnić nasze potrzeby wzrokowe w każdej sytuacji. Dosyć oczywistym jest fakt, że w okularach korekcyjnych raczej nie pójdziemy na basen (tu lepiej sprawdzą się gogle pływackie z korekcją lub soczewki kontaktowe). Jeśli prowadzimy aktywny i sportowy tryb życia nieocenione będą dodatkowe okulary sportowe z korekcją. Oczywiście sytuacji i rodzajów rozwiązań jest wiele, jednakże specjalista optyk po wywiadzie zaproponuje Państwu rozwiązania najbardziej dopasowane do oczekiwań i indywidualnych potrzeb. Oczywistością jest to, że przedstawienie dostępnych możliwości powinno pomóc Państwu w dokonaniu autonomicznego wyboru i podjęciu właściwej decyzji.


Źródło: informacja prasowa / KRIO

4.8/5 - (11 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH