Do apteki po darmowe porady

Do apteki po darmowe porady


Można się czasem spotkać z opinią, że rola farmaceuty ogranicza się do prawidłowego i zgodnego z przepisami wydania leku. Jest to mniemanie zarówno nieprawdziwe, jak i krzywdzące – zawód farmaceuty jest zawodem społecznego zaufania wymagającym wysokich kwalifikacji fachowych i etycznych.

Pamiętajmy, że w aptece możemy uzyskać informacje na temat leku i darmową (czy jak kto woli wliczoną w cenę leku) fachową poradę, jak powinniśmy go używać.

Na rynku mamy coraz więcej preparatów OTC, czyli takich, które możemy kupić bez recepty i wedle swojego uznania zażywać. Część z nich zawiera stosunkowo silnie działające substancje lecznicze, a o przeciwwskazaniach do ich stosowania czy wiążących się z nim zagrożeniach przeciętny klient apteki wie zwykle niewiele. Zgodnie z przepisami ulotka dołączana do leku opisuje znane działania niepożądane i przeciwwskazania. Jeżeli nie mamy fachowej wiedzy, niekiedy trudno jest wyłowić rzeczy istotne – producent preparatu stara się, by informacja dołączona do leku była w miarę kompletna, dlatego w ulotce możemy znaleźć zarówno informacje nas dotyczące, jak i zupełnie z nami niezwiązane.

Mocne argumenty
Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości, zapytajmy aptekarza sprzedającego nam lek, czy możemy go zażywać i jak to robić bezpiecznie. Jest to także argument, by leki kupować w miarę możliwości w aptece – możemy wtedy wypytać o interesujące nas kwestie i być pewni, że na miejsce nieodpowiedniego dla nas leku otrzymamy propozycję kupienia preparatu najlepiej dobranego do naszych potrzeb. Oprócz tego kupując lek w aptece mamy gwarancję, że środek, który nabywamy, był właściwie przechowywany i nie jest przeterminowany.

Zarówno zasady wykonywania zawodu, jak również dobrze pojęty własny interes nakazują farmaceucie fachowo obsłużyć nabywcę, czego np. w supermarkecie czy kiosku oczekiwać trudno – mimo nawet najlepszych chęci, personel pracujący w innych niż apteka punktach sprzedaży leków nie ma odpowiedniego przygotowania, by doradzać pacjentowi.

Kto pyta, nie błądzi
O co zatem możemy pytać? Odpowiedź jest prosta – o wszystko, co dotyczy kupowanego przez nas preparatu. Jest to szczególnie ważne w sytuacji, gdy nie znamy dobrze działania danego środka na nasz organizm. Nawet jeśli jesteśmy już zdecydowani na zakup konkretnego produktu, czasem warto dopytać się, czy w sprzedaży nie pojawiło się coś bardziej skutecznego albo tańszego – farmaceuci na bieżąco śledzą rynek i mogą nam zaproponować inny preparat.

Jeżeli przyjmujemy stale jakieś lekarstwa, zapytajmy, czy zażywanie nowego specyfiku, który zamierzamy nabyć, nie zmieni ich działania. Dużo leków wiąże się z białkami krwi, podanie innego preparatu, który również to robi, może doprowadzić do szkodliwego wzrostu siły działania któregoś z nich.

Dla naszego dobra
Przychodząc do apteki, często prosimy o lekarstwo na konkretną dolegliwość. Nie powinniśmy czuć się urażeni ani podejrzewać złej woli u aptekarza, kiedy ten zasugeruje nam zasięgnięcie porady lekarskiej. Jest to działanie w najlepiej pojętym naszym interesie, chroniące nasze zdrowie. Pamiętajmy też, że istnieją środki, które możemy nabyć bez recepty w najmniejszym opakowaniu, ale jeżeli chcemy kupić większą ich ilość, potrzebne jest zlecenie lekarza. Tak sformułowane ograniczenie zostało stworzone dlatego, że konieczność przyjmowania leku przez długi czas może świadczyć o tym, że z naszym organizmem dzieje się coś złego i należy udać się do lekarza. Nie dziwmy się zatem, jeżeli nasza chęć zakupu np. pięciu opakowań takiego preparatu spotka się z grzeczną odmową ze strony farmaceuty. Oczywiście można wtedy pójść do innych aptek i kupić kolejne opakowania, ale jest to postępowanie bardzo nierozsądne – w niektórych chorobach czas gra decydującą rolę, a opóźnienie w diagnostyce i leczeniu może mieć fatalne następstwa.

Na zakończenie pragnę zwrócić uwagę na pewien fakt, z którego zwykle nie do końca zdajemy sobie sprawę. Otóż apteka jest jedynym „sklepem”, którego personel decydujący o wydaniu leku i doradzający klientowi w trudniejszych sytuacjach musi mieć specjalistyczne wyższe wykształcenie i ma obowiązek stałego podnoszenia swoich kwalifikacji. Naprawdę warto z tego korzystać. Darmowe porady w aptece dają gwarancję skuteczności naszego leczenia i zachowania prawidłowej profilaktyki.

4.8/5 - (268 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH