Ćwiczenia na tak

Najwięcej korzyści z aktywności fizycznej odnoszą ludzie, którzy są przekonani, że dobrze ją wykonują – wykazały najnowsze badania naukowców z Harvardu. Potwierdzają one teorię, że korzyści z ćwiczenia mogą wiązać się również z efektem placebo.

?Autorki najnowszego badania opublikowanego w “Psychological Science” zastanawiały się, czy wiara w to, że ćwiczenia pomagają trzymać formę, może również dawać pewien efekt placebo.

Aby to sprawdzić, naukowcy zatrudnili 84 gospodyń domowych do sprzątania w siedmiu hotelach. Pracownicom z czterech hoteli powiedziano, że sprzątnięcie 15 pokojów dziennie odpowiada (lub nawet przekracza) ilości ćwiczeń, jakie specjaliści zalecają osobom, chcącym zachować zdrowy styl życia.

Panie z trzech pozostałych hoteli nie usłyszały nic podobnego. Na początku doświadczenia oraz w miesiąc później przeprowadzono kilka badań sprawności i stanu zdrowia wszystkich uczestniczek.

Przed rozpoczęciem eksperymentu około dwóch trzecich pań mówiło, że nie ćwiczy regularnie, a jedna trzecia, że nie ćwiczy wcale. Po miesiącu niemal 80 proc. kobiet z “poinformowanej” grupy twierdziło, że ćwiczy regularnie.

Panie te straciły na wadze średnio po około kilogramie, o 10 proc. obniżyło się u nich ciśnienie krwi. Zmniejszyła się też ilość tkanki tłuszczowej, indeks masy ciała oraz obwód ich talii w stosunku do bioder.

Wszystkie te zmiany były wyraźnie większe niż zmiany zaobserwowane w grupie, której nie powiedziano, że praca przy sprzątaniu jest dobrym ćwiczeniem.

Te wyniki stanowią poparcie dla hipotezy, że ćwiczenie wpływa na zdrowie – po części lub w całości – na drodze efektu placebo – czytamy w “Psychological Science”. Niezależnie od tego, czy zmiana stanu fizjologicznego dokonała się pośrednio czy bezpośrednio – jasne jest, że na zdrowie wyraźnie wpływa nastawienie.

4.9/5 - (290 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH