Cukier bez bólu

Naukowcy z Hongkongu wynaleźli urządzenie, które umożliwia pomiar poziomu cukru we krwi cukrzyków bez bólu, jaki towarzyszy tradycyjnemu kłuciu się w palec. Zapowiadają, że do sprzedaży trafi ono za około rok.

Przyrząd ma wielkość telefonu komórkowego i emituje światło w zakresie bliskiej podczerwieni, które przenika przez skórę palca do naczyń krwionośnych. Dzięki badaniu specyficznego oddziaływania podczerwieni na obecną we krwi glukozę, urządzenie daje wynik w ciągu 10 sekund.

W trwających cztery lata pracach nad miernikiem poziomu glukozy uczestniczył 28-osobowy zespół pielęgniarek, lekarzy, inżynierów, ekspertów z dziedziny informatyki oraz matematyków z Hong Kong Polytechnic University’s School of Nursing

Badania kliniczne wykazały, że dokładność urządzenia wynosi co najmniej 85 proc. Zespół naukowców chciałby mierzyć w podobnie nieinwazyjny sposób także zawartość we krwi cholesterolu i kwasu mlekowego.

W 2005 z powodu cukrzycy zmarło 1,1 mln ludzi. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na świecie na cukrzycę choruje 180 mln ludzi, a do roku 2030 r. ich liczba będzie ponad dwa razy wyższa. Codzienny pomiar poziomu glukozy ma podstawowe znaczenie dla odpowiedniego dawkowania leków regulujących poziom glukozy we krwi.

Tradycyjne techniki pomiarowe wymagają nakłucia palca kilka razy dziennie. Ich dokładność wynosi około 80-85 proc.

5/5 - (292 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH