Cena ratunku

Wiceminister zdrowia Jarosław Pinkas zapewnia, że liczba szpitalnych oddziałów ratunkowych, przewidziana we wprowadzanej od dwóch miesięcy nowej ustawie o ratownictwie medycznym wkrótce osiągnie zakładany poziom.

Prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Ratunkowej, prof. Juliusz Jakubaszko, uważa jednak, że wobec braku ratunkowych procedur medycznych, finansowanie działających już SOR-ów przez co najmniej pół roku – do czasu ich opracowania i wprowadzenia, czyli co najmniej przez kilka najbliższych miesięcy – będzie zagrożone.

Jarosław Pinkas w odpowiedzi informuje, że stopniowo uruchamiane są nowoczesne szpitalne oddziały ratunkowe. Jak dotąd powstało ich ponad 100 z zakładanych ok. 250-300. Podkreślił, że kolejne SOR-y będą lokowane w szpitalach nie według kryterium liczby mieszkańców, lecz dotychczasowej i prognozowanej liczby.

Prof. Jakubaszko podkreśla jednak wysokie koszty utrzymania podobnych inwestycji. Niepokoi do to, że choć ustawa o ratownictwie medycznym zakłada istnienie SOR-ów, jako dopełnienia przedszpitalnej pomocy ratowników, nie wskazuje źródeł ich finansowania.

4.9/5 - (166 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH