Skórka pomarańczowa występuje zdecydowanie częściej u kobiet niż u mężczyzn. Objawy cellulitu można zaobserwować u prawie 90 proc. kobiet po okresie dojrzewania płciowego. Często towarzyszy on otyłości, ale występuje także u bardzo szczupłych osób.
U mężczyzn siatkowata struktura włókien kolagenowych i elastyny mocno utrzymuje razem komórki tłuszczowe i naczynia krwionośne, natomiast u kobiet większość tych włókien przebiega równolegle. Przez to wykazują one większą rozciągliwość. Komórki tłuszczowe w tkance podskórnej kobiet mogą się więc łatwiej przesuwać między włóknami, deformując tkankę łączną i powodując wypukłości na skórze.
Co sprzyja cellulitowi?
Już w okresie dojrzewania, pod wpływem estrogenów, w komórkach tłuszczowych kobiety odkładają się zapasy tłuszczu. Tendencję tę wzmaga przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych oraz czasami hormonalna terapia zastępcza.
Objawy cellulitu wiążą się też z trudnościami w usuwaniu szkodliwych substancji z tkanek, z zaburzeniami w układzie naczyń krwionośnych, a zwłaszcza limfatycznych. Dlatego współistniejące zaburzenia hormonalne, choroby nerek, serca i płuc oraz infekcje utrudniają leczenie cellulitu. Również praca wykonywana w pozycji stojącej i siedzącej może powodować trudności w odżywianiu i oczyszczaniu tkanek. Przemianie materii bardzo szkodzą także alkohol i nikotyna, które trwale pogarszają stan naczyń krwionośnych.
Na występowanie cellulitu duży wpływ ma także dieta. Pojawianiu się tej dolegliwości sprzyja spożywanie: mięsa wędzonego i peklowanego, wieprzowiny, ryb wędzonych, słonych i tłustych serów, gotowych dań błyskawicznych, słodyczy, białej mąki, konserw.
Występowanie cellulitu jest również związane z czynnikami genetycznymi, noszeniem obcisłych ubrań, opalaniem, zażywaniem gorących kąpieli i siedzącym trybem życia.
Mechanizm powstawania
W prawidłowej tkance podskórnej naczynia krwionośne otaczają blisko komórki tłuszczowe, co zapewnia ich właściwe ukrwienie i odżywienie. Działanie estrogenów na naczynia krwionośne powoduje wzrost ich przepuszczalności oraz zatrzymanie wody w organizmie. Zmiany te doprowadzają do zaburzeń mikrokrążenia krwi w tkance podskórnej. W konsekwencji komórki tłuszczowe są niedokrwione, co upośledza ich metabolizm. Zaburzenia te doprowadzają do powiększenia komórek tłuszczowych. Dochodzi więc do klasycznego błędnego koła. Dlatego stosuje się leczenie objawowe, głównie środki zmniejszające obrzęk i przepuszczalność naczyń.
Jak leczyć?
– W leczeniu zasadniczym stosuje się zewnętrznie środki lipolityczne, które zwiększają metabolizm tkanki tłuszczowej, np. preparaty zawierające jod, tj. sole jodu, wyciągi z wodorostów zawierających jod, jodowany kolagen. Niezbędne są też preparaty przeciwobrzękowe i zmniejszające przepuszczalność naczyń, np. saponiny i flawonoidy, które występują w kasztanowcu zwyczajnym, krwawniku pospolitym, nagietku lekarskim, rumianku, lukrecji, szałwii, perełkowcu, gryce, iglicy włoskiej, kozieradce, cytrynie, pomarańczy, papryce, fiołku trójbarwnym. Krążenie poprawią preparaty z kofeiną i teofiliną, a z krzemem pobudzą hydrolizę trójglicerydów – mówi dr Anna Pura-Rynasiewicz.
W leczeniu cellulitu dobre efekty uzyskuje się także stosując kosmeceutyki wyprodukowane na bazie roślin leczniczych. Czarny bez eliminuje nadmiar wody z przestrzeni międzykomórkowych. Zielone i brunatne algi zmniejszają tendencję do zastoju płynów, poprawiają krążenie limfatyczne. Nostrzyk żółty zawiera dużo kumaryny, która działa wzmacniająco na naczynia limfatyczne, pobudza przepływ krwi i udrożnia żyły. Bluszcz, ostrokrzew i miłorząb japoński usprawniają krążenie. Z kolei arnika oraz rutyna wzmacniają ściany naczyń krwionośnych i działają przeciwzapalnie.
Nie należy też zapominać o doustnych środkach poprawiających mikrokrążenie oraz nutrikosmetykach wspomagających leczenie cellulitu. Najczęściej zawierają one wyciągi z morszczynu pęcherzykowatego, zielonej herbaty i kory sosny nadmorskiej oraz wapń i glukozaminę.
Skuteczne flawonoidy
Grupa włoskich badaczy pod kierownictwem prof. Allerga przebadała skuteczność działania przelotu pospolitego u pacjentek z cellulitem oraz niewydolnością żylną. Stwierdzono wyraźną redukcję takich objawów, jak: występowanie pomarańczowej skórki, nieprawidłowa elastyczność i wiotkość skóry, obecność gruzełków, bladość, uczucie chłodu, obrzęki. Jednocześnie zaobserwowano zmniejszenie objawów niewydolności żylnej, takich jak obrzęki i uczucie ciężkości nóg. Zaobserwowano też zmniejszenie obwodu ud. Uzyskane wyniki potwierdzają występowanie ścisłego związku pomiędzy niewydolnością żylną a cellulitem oraz skuteczność flawonoidów w leczeniu obu tych schorzeń.
Jak twierdzi dr Igor Łoniewski, dobór właściwej substancji aktywnej jest tylko jednym z problemów w skutecznym leczeniu cellulitu, bowiem przy upośledzeniu mikrokrążenia nawet bardzo aktywna substancja nie ma możliwości dokładnej penetracji skóry i tkanki podskórnej. Dlatego – zdaniem dr. Łoniewskiego – niezbędne jest użycie dobrego nośnika substancji aktywnej, który zapewni uzyskanie odpowiedniego stężenia w tkance podskórnej. Do takich związków zaliczają się liposomy, które dzięki fosfolipidowej budowie przenikają głęboko do skóry i tkanki podskórnej oraz zapewniają równomierne rozprowadzenie substancji leczniczej.
Kompleksowe leczenie
Leczenie cellulitu powinno być kompleksowe. Pacjentka powinna skonsultować się nie tylko z lekarzem (najlepiej specjalistą medycyny estetycznej), ale także z kosmetyczką i fizykoterapeutą. Dobre rezultaty przynoszą takie zabiegi, jak: jonoforeza, ultradźwięki, krioterapia, masaże, drenaż limfatyczny, endermologia, elektrolipoforeza.
– Leczenie cellulitu jest długotrwałe i wymaga systematyczności oraz pewnych wyrzeczeń ze strony pacjentki. Zabiegom, stosowaniu kosmeceutyków i preparatów doustnych musi towarzyszyć odpowiednia dieta i prowadzenie trybu życia z dużą dawką ruchu. Najskuteczniejszym rodzajem ruchu w walce z cellulitem jest pływanie i wszelka aktywność fizyczna odbywająca się w wodzie. Sam ruch pobudza krążenie, a woda dodatkowo działa jak masaż i chłodzi, a skórka pomarańczowa nie lubi zimna – podkreśla kosmetyczka Monika Sienkiewicz.
Zwiększenie aktywności fizycznej, prawidłowe odżywianie, odpowiednie zabiegi w gabinetach lekarskich i kosmetycznych, właściwa pielęgnacja w domu oraz zmiana niektórych nawyków poprawią nie tylko kondycję i wygląd skóry, ale przede wszystkim zapewnią zdrowie i świetne samopoczucie całemu organizmowi.
#DIETA ANTYCELLULITOWA
Cellulitowi przeciwdziała dieta bogata w: chude mięso drobiowe i wołowe, chude ryby, maślankę, serwatkę, chude sery, ryż, kaszę i mąkę z pełnego przemiału, świeże jarzyny, owoce i zioła, tłuszcze roślinne tłoczone na zimno.