Boskie szaleństwo

Próby wzbudzenia zainteresowania swoją osobą poprzez skandale i potrzeba ekstremalnych przeżyć charakteryzują wiele gwiazd. Zdaniem niektórych naukowców, mamy tu do czynienia z syndromem niedoboru endorfin – donosi niedzielna internetowa edycja gazety “Die Welt”.

Ten sam syndrom jest jednak – zdaniem badaczy – źródłem kreatywności.

Mówi się o zaburzeniu osobowości (na pograniczu psychozy i nerwicy), które charakteryzuje się niedoborem endorfin w organizmie i jest uważane za bardzo trudne do leczenia terapeutycznego. Używany jest termin “pograniczne zaburzenie osobowości” (BPD od anglojęzycznej nazwy Borderline Personality
Disorder).

Ludzie cierpiący na BPD potrzebują mocniejszych bodźców, aby poczuć szczęście. Brak takich bodźców prowadzi do depresji i wielu uzależnień (narkotyki, alkohol), co jest dość powszechne wśród gwiazd.

Obecnie w samych Niemczech na ten syndrom cierpi ok. miliona ludzi, a w zakładach psychiatrycznych powstają specjalne oddziały dla dotkniętych tymi zaburzeniami.

Psycholog Shelley Carson z Harvardu twierdzi jednak, a inni badacze podzielają jej opinię, że to właśnie za sprawą tej “lekkiej psychozy” ludzie stają się bardziej kreatywni. “Podstawą kreatywności jest rodzaj boskiego szaleństwa”, te słowa Platona potwierdza m.in. najnowsza książka znanego psychologa Borwina
Bandelowa – pisze “Die Welt”.

4.5/5 - (159 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH