Apteka po niemiecku


Praktyka zagraniczna w Ratyzbonie dała mi możliwość poszerzenia horyzontów, porównania systemu pracy z rodzimym, nauczenia się nowych rzeczy.

W Niemczech studia farmaceutyczne trwają cztery lata, po których następuje 12-miesięczny staż. Student musi odbyć co najmniej 6-miesięczną praktykę w aptece otwartej, resztę czasu może spędzić w aptece szpitalnej, na uczelni lub w przemyśle farmaceutycznym. Za staż studenci otrzymują wynagrodzenie w wysokości około 800 euro miesięcznie.

Po stażu farmaceuta musi zdać tzw. trzeci egzamin państwowy – pierwszy i drugi zdaje w czasie studiów. Gdy spełni te warunki, może zostać kierownikiem apteki.

Doskonalenie zawodowe jest nadzorowane przez izbę aptekarską danego landu. Za dokształcanie farmaceuci nagradzani są różnego rodzaju certyfikatami wystawianymi przez instytucje aptekarskie. Choć po studiach dalsze szkolenia nie są obligatoryjne, to jednak są mile widziane przez pracodawców.

Zaawansowana komputeryzacja
To, co na początku zwróciło moją uwagę, to nowoczesny apteczny program komputerowy. Około 90 proc. asortymentu zamawia się drogą elektroniczną od stałych dostawców. Zamówienia składa się 3-4 razy dziennie i również kilka razy w ciągu dnia pojawiają się kurierzy z towarem.

Apteka ogólnodostępna
Asortyment w niemieckiej aptece jest zróżnicowany. Sprzedaje się w niej głównie leki, ale także kosmetyki czy rajstopy. W Niemczech dużą popularnością cieszą się leki homeopatyczne, które są tam stosowane już od ponad stu lat. Również lekarze częściej przepisują tego typu medykamenty swoim pacjentom.

W większości placówek nie ma szyb oddzielających pacjenta od farmaceuty. W niektórych rezygnuje się również z noszenia fartuchów. Dużym ułatwieniem są też drukowane recepty. Dzięki temu nie ma problemu z poprawnym odczytaniem przepisanego preparatu. Powszechne jest też wysyłanie do pacjenta leków pocztą.

Opieka farmaceutyczna w tamtejszych aptekach jest dopiero wdrażana. Większość z nich nie ma jeszcze profesjonalnego systemu monitoringu pacjentów lub specjalnych pomieszczeń do konsultacji.

Farmaceuci zajmują się promocją zdrowego stylu życia, udzielaniem porad z zakresu antykoncepcji czy farmakoterapii przeróżnych dolegliwości oraz służą pomocą w walce z nałogami. W aptece, w której pracowałem, znajduje się urządzenie do pomiaru ciśnienia krwi. Pacjenci przychodzą z książeczkami, w których odnotowywane są wartości ciśnienia w danym dniu.

Kontrola leku w aptece
Codziennie losowo wybierany jest jeden preparat w celu potwierdzenia jego autentyczności i jakości. Robi to pracownik z wyższym wykształceniem farmaceutycznym. Bada on wygląd preparatu, jego konsystencję oraz zapach i porównuje to z opisem w Farmakopei Europejskiej. Na tej podstawie sporządza się protokół kontroli jakości, który jest archiwizowany.

4.6/5 - (171 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH