Aktywność fizyczna może przyspieszyć menopauzę

Kobiety, które ćwiczą wiele godzin w tygodniu nieco częściej przechodzą menopauzę w młodszym wieku niż ich nieaktywne rówieśniczki – wynika z japońskich badań, opublikowanych w piśmie „Menopause”. Zależność ta była jednak niewielka, podkreślają autorzy pracy.

Naukowcy z Uniwersytetu w Gifu (na wyspie Honsiu) przeprowadzili badania wśród ponad 3,1 tys. kobiet przed menopauzą, w wieku 35-56 lat. Zebrano dane na temat aktywności fizycznej pań oraz spożywanych pokarmów mogących wpływać na poziom żeńskich hormonów płciowych – estrogenów – w organizmie. Zalicza się tu np. tłuszcze, błonnik, izoflawonoidy z soi oraz alkohol. W analizie badacze uwzględnili czynniki, które powiązano z wiekiem przekwitania kobiet, jak liczba urodzonych dzieci, wskaźnik masy ciała, palenie papierosów, wykształcenie oraz nieregularne cykle miesięczne. W ciągu kolejnych 10 lat badań fizjologiczną menopauzę przeszło blisko 1800 pań.

Okazało się, że te, które najwięcej ćwiczyły (ok. 8-10 godzin tygodniowo), były o 17 proc. bardziej narażone na wystąpienie menopauzy w młodszym wieku (co nie oznacza, że przedwcześnie) niż rówieśniczki prowadzące siedzący tryb życia.
Spośród składników diety tylko wielonienasycone kwasy tłuszczowe miały związek z wystąpieniem menopauzy w młodszym wieku. Panie, które spożywały ich najwięcej, były o 15 proc. bardziej narażone na wcześniejsze przekwitanie. Tłuszcze te są obecne w tłustych rybach oraz olejach roślinnych i uważa się je za bardzo zdrowe.

Natomiast spożycie innych rodzajów związków tłuszczowych (np. nasycone tłuszcze zwierzęce), całkowite spożycie tłuszczu, błonnika roślinnego, izoflawonoidów oraz alkoholu nie miało na to wpływu.

Jak komentuje JoAnn Manson, przewodnicząca Północnoamerykańskiego Towarzystwa Menopauzy, aktywność fizyczna obniża poziom estrogenów w organizmie i w ten sposób może przyczyniać się do wcześniejszej menopauzy. Zdaniem badaczki, może to nieść ze sobą różne korzyści, np. mniejsze ryzyko raka sutka. Estrogeny pobudzają bowiem wzrost większości nowotworów piersi. Dlatego, jeśli ich poziom jest niższy, a menopauza przychodzi wcześniej, kobieta jest mniej narażona na raka sutka.

Z drugiej strony, wcześniejsza menopauza niesie ze sobą pewne zagrożenia zdrowotne, jak wzrost ryzyka chorób serca i osteoporozy, tj. znacznego osłabienia kości – przypomina Manson. Jednocześnie podkreśla, że korzyści z regularnych ćwiczeń oraz zdrowej diety są większe niż ewentualne ryzyko. Obydwa te elementy stylu życia przyczyniają się do rozwoju mocnej tkanki kostnej, co z kolei zmniejsza zagrożenie osteoporozą.

Ponadto, wyniki japońskich naukowców wcale nie rozstrzygają problemu; badania wymagają weryfikacji.

(Źródło: PAP)

4.9/5 - (273 votes)

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH