Z mlekiem matki

Najlepszym pożywieniem dla dziecka jest mleko matki. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, aby było ono jedynym pokarmem do 6. miesiąca życia.

Mleko zawiera ono wszystko to, co jest niezbędne do szybkiego rozwoju dziecka: białka (w tym immunoglobuliny, które nie są trawione i chronią maleństwo przed infekcjami), tłuszcze (m.in. odpowiednie proporcje kwasów omega-3 i omega-6), węglowodany, mikro- i makroelementy oraz wodę. W tym okresie bardzo ważna jest dieta matki.

Kiedy nie wolno karmić piersią?

Niestety naturalne karmienie nie zawsze jest możliwe. Zdarza się, że już od 3. doby życia maleństwo trzeba dokarmiać lub wręcz karmić wyłącznie mlekiem modyfikowanym. Dzieje się tak na przykład wtedy, gdy matka z powodu zażywanych lekarstw ma zbyt mało mleka lub lekarstwa są zbyt toksyczne, by ryzykować przedostanie się ich do organizmu dziecka wraz z mlekiem. Karmić nie mogą także kobiety chore na AIDS, opryszczkę na brodawce lub otoczce, ropień piersi, kiłę, WZW typu A i C w okresie wiremii. Noworodek chory na galaktozemię lub fenyloketonurię nie toleruje mleka matki. Także wcześniaki z niską wagą urodzeniową nie są karmione mlekiem matki.

Jeśli nie mleko matki, to co?

Przed podjęciem decyzji o przerwaniu karmienia piersią lub dokarmianiu niezbędna jest konsultacja lekarska. Od właściwej diety dziecka zależy bowiem jego rozwój. Jeśli dostarczymy maluchowi odpowiednich składników, wzmocnimy kształtujący się mózg, narządy zmysłów, układ immunologiczny i kostny. Istnieje wiele mieszanek mlecznych przygotowanych specjalnie dla noworodków i niemowląt, które nie mogą być karmione piersią. Takie mieszanki nazywamy mlekiem początkowym.

  Starsze dzieci między 4. a 6. miesiącem życia mają nieco inne potrzeby dietetyczne. W tym okresie zaleca się urozmaicenie ich diety, a także zmianę mleka. Dawniej zalecano podawanie mleka krowiego. Dziś wiemy, że niezmodyfikowane mleko krowie podawane niemowlętom może wywołać szereg chorób w wieku dorosłym, a w przypadku wystąpienia silnej alergii może być nawet bezpośrednią przyczyną śmierci. Dlatego najlepiej podawać dziecku tak zwane modyfikowane mleko następne. Różni się ono znacznie od mleka początkowego. Ważne jest, aby skład mleka następnego był jak najbardziej zbliżony do składu mleka matki. 

Pełny tekst artykułu znajdą Państwo w majowym numerze magazynu “Manager Apteki”

4.7/5 - (344 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH