Sposoby na astmę

Prawidłowe leczenie astmy jest uzależnione od tego, do kogo pacjent trafi, od rodzaju astmy i od stopnia zaawansowania choroby.

Celem leczenia jest zmniejszenie częstości i nasilenia napadów astmy. Stosuje się więc leki rozszerzające oskrzela, hamujące stan zapalny w oskrzelach oraz zmniejszające ich nadreaktywność. Zmiany nasilenia choroby wymagają dostosowania rodzaju i intensywności leczenia. Podstawę terapii stanowią preparaty wziewnie, ponadto stosuje się leki doustne, a w cięższych stanach również dożylne.

  Najpierw trzeba stwierdzić, na jakie substancje pacjent jest uczulony, by w miarę możliwości mógł unikać kontaktu z nimi. Terapia polega na zaordynowaniu leków antyhistaminowych oraz sterydowych preparatów wziewnych, które są preparatami o dobrze poznanej strukturze i skuteczności. 

  Dwie najważniejsze grupy leków to sterydy (steroidy) oraz substancje rozszerzające oskrzela (bronchodylatatory). Sterydy hamują proces zapalny w oskrzelach i zmniejszają ich skłonność do skurczu oraz ograniczają produkcję śluzu. Natomiast leki rozszerzające oskrzela należą do dwóch grup: beta-mimetyków oraz cholinolityków. Leki te podaje się z reguły w inhalacji. 

  Beta-mimetyki dzielimy na długo- i krótkodziałające. Krótkodziałające stosuje się do przerywania napadów astmy, natomiast długodziałające należy stosować przez cały czas, aby zmniejszyć stale utrzymującą się obturację oraz nie dopuścić do zaostrzeń.

  Kromony to leki hamujące proces zapalny, skuteczne zwłaszcza u dzieci. Ostatnio opracowano nową grupę leków będących przeciwciałami. Badania nad tymi preparatami przyniosły bardzo obiecujące wyniki. 

  Leki antyleukotrienowe, z którymi kilka lat temu wiązano ogromne nadzieje, okazały się przydatne w leczeniu ograniczonej grupy pacjentów. 

W Polsce ciągle jeszcze panuje sterydofobia… Lekarze pierwszego kontaktu oraz pediatrzy obawiają się sterydów. I pacjenci również. Ten strach, jeśli chodzi o sterydy wziewne, jest niczym nieuzasadniony! Sterydy wziewne są lekami najskuteczniejszymi w leczeniu astmy. Wszystkie pozostałe, np. kromony wziewne czy leki rozszerzające oskrzela, mają mniejszą skuteczność.

Wywiad na temat leczenia astmy z prof. dr hab. med. Edwardem Zawiszą, specjalistą w dziedzinie alergologii, immunologii, laryngologii, stomatologii znajdą Państwo w majowym numerze magazynu “Manager Apteki”.

4.9/5 - (43 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH