8. edycja Programu Podziel się Posiłkiem

Rusza 8. edycja Programu Podziel się Posiłkiem, organizowanego przez firmę Danone i Fundację POLSAT oraz Partnera Strategicznego – Banki Żywności. Myślą przewodnią programu jest działanie na rzecz walki z niedożywieniem oraz propagowanie właściwego żywienia dzieci w Polsce. Do tej pory przekazano najmłodszym już ponad 9 milionów posiłków. Prosimy – podziel się posiłkiem!

Niedożywienie jest jednym z największych nierozwiązanych problemów społecznych w Polsce i dotyczy aż 170 tysięcy dzieci – mówi Marek Borowski, prezes Federacji Polskich Banków Żywności.

Problem nieprawidłowego żywienia jest jednak znacznie szerszy: duża część dzieci je tylko to, co dostanie w szkole, a większość najmłodszych nie odżywia się w prawidłowy sposób – je zbyt mało lub ich dieta nie zawiera wszystkich niezbędnych składników – zauważa Małgorzata Żak, prezes Fundacji POLSAT.

Niedożywienie ma charakter ilościowy, ale również jakościowy. Dlatego niezwykle ważne jest zarówno dożywianie, jak i budowanie świadomości społecznej w zakresie prawidłowego odżywiania – dodaje Przemek Pohrybieniuk, członek zarządu firmy Danone, dyrektor ds. relacji zewnętrznych i zrównoważonego rozwoju.

Tylko współdziałanie wielu ludzi i instytucji może rozwiązać ten dotkliwy problem społeczny. Dlatego Program Podziel się Posiłkiem daje szansę na zmniejszenie niedożywienia wśród najmłodszych, jeśli w działania włączy się jak najwięcej ludzi.

Budowanie kapitału społecznego należy rozpocząć od solidnych fundamentów. W tym celu powołano Radę Ekspertów Programu Podziel się Posiłkiem, w której zasiadają takie osobistości, jak: prof. Janusz Czapiński z Instytutu Psychologii UW, Paweł Łukasiak – prezes zarządu Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce, prof. Wielisława Warzywoda-Kruszyńska z Katedry Socjologii UŁ, doc. Halina Weker z Instytutu Matki i Dziecka oraz Maria Zaguła-Holzer – przewodnicząca zarządu Forum Darczyńców.

Zaangażowaniu społecznemu i osobistemu w czasie trwania Programu Podziel się Posiłkiem, mają służyć wszystkie jego elementy:

  • Zakup produktów Danone oznaczonych logo Programu Podziel się Posiłkiem

W ramach Programu Podziel się Posiłkiem firma Danone – jak co roku, od sierpnia do października – prowadzi sprzedaż swoich produktów oznaczonych talerzykiem – logo Programu Podziel się Posiłkiem. Część zysków ze sprzedaży specjalnie oznakowanych produktów przekazujemy na ufundowanie posiłków potrzebującym dzieciom.

  • Koncert Gwiazd Podziel się Posiłkiem

Koncert 8. edycji programu odbędzie się wieczorem 21 sierpnia w Zielonej Górze. Biletem wstępu będą produkty żywnościowe z długim terminem ważności. Organizacją zbiórki żywności podczas koncertu i dystrybucją produktów żywnościowych zajmą się Banki Żywności.

Wszystkie zebrane w czasie koncertu produkty zostaną przekazane dzieciom,
których rodziny ucierpiały podczas tegorocznej powodzi.

  • Ogólnopolska Zbiórka Żywności

Każdy, kto chce pomóc niedożywionym dzieciom, może wziąć udział w Ogólnopolskiej Zbiórce Żywności Podziel się Posiłkiem, organizowanej 24 i 25 września przez Banki Żywności w około 2000 wybranych sklepów spożywczych na terenie całej Polski. Jak co roku, zbierana jest żywność z długą datą ważności, czyli cukier, ryż, olej, dżemy itp. Zbiórce w sklepach będzie towarzyszyła Internetowa Zbiórka Żywności.

  • Program Grantowy Danone – „Masz pomysł? Podziel się Posiłkiem!”

W ramach programu firma Danone każdego roku przekazuje granty na wsparcie najciekawszych projektów, które łączą dożywianie dzieci z ich edukacją w zakresie zdrowego odżywiania oraz ekologii. Dzięki prowadzonym projektom, dzieci mają zapewnione pełnowartościowe posiłki, uczą się uprawiać warzywa i owoce, a także biorą udział w warsztatach kulinarnych.

Walczmy z ubóstwem i wykluczeniem społecznym
W związku z Europejskim Rokiem Walki z Ubóstwem i Wykluczeniem Społecznym, warto zwrócić uwagę, że niedożywienie dzieci to jedna z głównych przyczyn ich wykluczenia społecznego.
W ramach Programu Podziel się Posiłkiem powstanie specjalny poradnik dla nauczycieli, który zapozna nauczycieli szkół podstawowych z metodami radzenia sobie ze społecznym wykluczeniem dzieci. Scenariusze lekcyjne oraz przykładowe ćwiczenia w grupie pomogą nauczycielom w walce ze zjawiskiem odrzucenia dzieci, a podopiecznym wskażą metody na odnalezienie w sobie siły na walkę o swoją przyszłość.

4.5/5 - (234 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

[modalsurvey id="1985322554" style="flat"]

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH