Żelowe pokarmy drukowane w 3D

Drukowane w 3D żelowe pokarmy dla starszych osób – to wynalazek, nad którym prace koordynują naukowcy z niemieckiej firmy Biozoon.

Według twórców, takie pokarmy to szansa na kultywowanie jedzenia nawet w starszym wieku oraz świetne rozwiązanie dla osób z dysfagią lub innymi zaburzeniami/chorobami utrudniającymi przełykanie.

Projekt Performance, wart 3 mln euro, został sfinansowany przez Komisję Europejską. Biorą w nim udział akademicy oraz małe i średnie przedsiębiorstwa z pięciu krajów: Holandii, Włoch, Danii, Austrii i Niemiec. Całość koordynuje kadra naukowa firmy Biozoon.

Wydrukowane pokarmy, wśród których znajdują się m.in. szparagi, pieczeń jagnięca czy brokuły, mają zapewnić seniorom dostęp do apetycznych i odżywczych posiłków. Autorami techniki smoothfood są kucharze Markus Biedermann i Herbert Thill. Wykorzystuje się w niej usztywniacze wytwarzane przez firmę Biozoon.

Spersonalizowane informacje nt. tekstury, tj. stopnia zmiękczenia pokarmu, wielkości porcji i zawartości składników odżywczych, są zapisywane np. na handheldach i przesyłane do bezpiecznych baz danych lokalnych producentów żywności. Na talerzu jest drukowany kod QR, który zawiera informacje o tym, kto jest klientem, gdzie mieszka i jakie są jego preferencje (smakowe i dotyczące konsystencji). Posiłek jest zamrażany, a po dotarciu na miejsce należy go tylko odpakować i po włożeniu do specjalnego pudełka odgrzać w mikrofalówce.

Jak wyjaśnia Mathias Kueck, współzałożyciel Biozoona, żelowe pokarmy wyglądają i smakują jak oryginał, ale łatwo rozpuszczają się w ustach. Surowe, ugotowane na parze, świeże bądź mrożone składniki są krojone, miksowane, gniecione lub ubijane, a później nadaje im się odpowiedni kształt.

(Źródło: kopalnia wiedzy.pl)

4.8/5 - (86 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH