Zdrożeją leki?

Zdaniem prezes Federacji Konsumentów Małgorzaty Niepokulczyckiej efektem wejścia w życie nowelizacji Prawa farmaceutycznego będzie utrudniony dostęp do leków, a także podwyżka ich cen średnio o 11 proc. Nad nowelizacją pracuje obecnie Sejm.

Rządowy projekt nowelizacji Prawa farmaceutycznego zakłada ograniczenie liczby aptek. M.in. nowej apteki nie będzie można otworzyć, jeśli np. w gminie na jedną już istniejącą taką placówkę przypada 4 tys. mieszkańców.

“Jesteśmy przekonani, że zmiany te doprowadzą do niekorzystnych skutków społecznych i gospodarczych, naruszenia zasad swobody prowadzenia działalności gospodarczej oraz nieprawidłowości funkcjonowania rynku” – poinformowali w środę na konferencji prasowej przedstawiciele Federacji Konsumentów, Federacji Pacjentów Polskich oraz Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych.

Podkreślili także, że nie kwestionują konieczności wprowadzenia zmian w Prawie farmaceutycznym, ale projekt przygotowany przez rząd nie był konsultowany z organizacjami konsumenckimi ani przedstawicielami środowiska pacjentów, w tym z najbardziej zainteresowaną grupą pacjentów niepełnosprawnych, dla których łatwy dostęp do leków jest bardzo istotny.

Z odpowiedzi Ministerstwa Zdrowia, którą zacytował na konferencji prasowej prezes Federacji Pacjentów Polskich Stanisław Maćkowiak, wynika, że “intencją nowelizacji nie jest uniemożliwienie powstawania nowych aptek w regionach o niskim zagęszczeniu, ale ograniczanie powstania aptek, gdzie nadmierne ich zagęszczenie prowadzi do niedopuszczalnej walki konkurencyjnej i pogorszenia bezpieczeństwa pacjentów”.

“Wprowadzenie kryterium geografii i demografii powoduje, że w miejscowościach, w których wskaźnik demograficzny został osiągnięty istnieją możliwości założenie kolejnej apteki, tak aby odległość dla pacjenta nie była nadmierna” – informuje MZ w piśmie do przedstawicieli konsumentów.

Przedstawiciele konsumentów, powołując się na opinię prof. Błażeja Wierzbowskiego z Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika stwierdzili, że przepisy dotyczące lokalizacji aptek budzą wątpliwości co do ich zgodności z konstytucją – poprzez naruszenie zasad swobody działalności gospodarczej, proporcjonalności i równości.

4.6/5 - (227 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH