Zdrowy przeciąg

Otwieranie drzwi i okien skuteczniej niż mechaniczna wentylacja zapobiega chorobom zakaźnym, które przenoszą się poprzez powietrze drogą kropelkową – informuje serwis “EurekAlert”.

Badania przeprowadzone w ośmiu peruwiańskich szpitalach wykazały, że otwieranie okien i drzwi zapewnia dwukrotnie lepszą wentylację, niż w przypadku pomieszczeń wentylowanych mechanicznie – i 18 razy lepszą w porównaniu z pomieszczeniami o zamkniętych oknach i drzwiach.

Badania, przeprowadzone pod kierunkiem Roda Escombe z Imperial College w Londynie porównywały przepływ powietrza w 70 naturalnie wentylowanych pomieszczeniach – miedzy innymi izolatkach, oddziałach dla chorych na gruźlicę, ambulatoriach poczekalniach i izbach przyjęć – z 12 mechanicznie wentylowanymi izolatkami dla osób z chorobami układu oddechowego, zbudowanymi po roku 2000.

Nawet przy bardzo małej sile wiatru naturalna wentylacja przewyższała mechaniczną. Budynki zbudowane przed ponad 50 laty, o dużych oknach i wysoko umieszczonych sufitach były lepiej wentylowane niż współczesne budynki o mniejszych oknach i niższych sufitach.

Na podstawie uzyskanych danych naukowcy obliczyli, że w mechanicznie wentylowanych pomieszczeniach 39 procent osób zaraziłoby się w ciągu doby od nieleczonych, chorych na gruźlicę osób. Natomiast w przypadku naturalnie wentylowanych współczesnych pomieszczeń z otwartymi drzwiami i oknami odsetek ten wyniósłby 33, a w budynkach zbudowanych przed rokiem 1950 – tylko 11 procent.

Komentujący wyniki badań, Peter Wilson z University College w Londynie przyznał, że w krajach nie tak ciepłych jak Peru ciągłe wietrzenie nie jest łatwym rozwiązaniem, jednak także obecna praktyka powszechnej sztucznej wentylacji nie jest najwłaściwsza.

4.6/5 - (342 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH