Zdrowie w sieci

Ministerstwo zdrowia chce uregulować przepisy dotyczące sprzedawania leków przez internet. W nowelizacji prawa farmaceutycznego miałby znaleźć się zapis dokładnie określający sposób dowiezienia leku przez sprzedawcę do klienta. Tak określone sprzedawanie leków w sieci mogłoby być możliwe od wiosny przyszłego roku

Według obecnie obowiązujących przepisów, aptekarze mogą sprzedawać leki (chodzi wyłącznie o te dostępne bez recepty) przez internet, ale nie mogą ich wysyłać pocztą do klienta. Mimo to, część z ok. 40 legalnie istniejących w Polsce aptek internetowych robi to (są to apteki z prawdziwą siedzibą, które mają swe witryny internetowe).

Główny Inspektor Farmaceutyczny Zbigniew Niewójt uważa, że jest to niebezpieczne. Przypomina, że leki muszą być przechowywane w określonych temperaturach; poza tym cały czas powinno być wiadomo, jak wygląda ich droga dystrybucji, aby nie było możliwe ich sfałszowanie.

Zgodne z prawem jest sprzedawanie leków przez internet i odbiór produktów przez klientów w rzeczywistej aptece. Obecnie prawo nie reguluje, czy aptekarz może dowozić medykamenty do domu klienta. W ciągu ostatnich 5 lat sprzedawano w krajach UE przez internet 170 podrobionych produktów farmaceutycznych. Przeprowadzona pod koniec lipca w Polsce kontrola wykazała, że w sieci funkcjonuje wiele pseudoaptek internetowych (tzn. sprzedają w nich osoby nie będące farmaceutami, a więc działające bez pozwolenia).

Wiceminister zdrowia Bolesław Piecha i główny inspektor farmaceutyczny ogłosili, że chcą stworzyć porozumienie na rzecz bezpieczeństwa sprzedaży leków w sieci. Mieliby uczestniczyć w nim aptekarze, którzy już prowadzą taką działalność i oferują klientom leki przez internet, a także inne publiczne i prywatne podmioty, których obowiązkiem jest zapewnienie bezpieczeństwa zdrowotnego obywateli i klientów.

Jedynie trzy kraje UE: Wielka Brytania, Niemcy i Holandia zezwoliły na taki internetowy handel lekami, ale dokładnie określiły sposób ich dostarczenia do klienta,. Wartość rynku leków w Polsce to 22-23 mld zł rocznie.

Ministerstwo rozważa także możliwość kupowania w sieci również leków na receptę. Prowadzone są m.in. prace nad tzw. receptą elektroniczną.

4.6/5 - (265 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH