Zbyt wczesne lekcje to gorsze wyniki w nauce

Dzieci i młodzież w wieku 10-18 lat powinny zaczynać lekcje w szkołach nie wcześniej niż o godzinie 8.30 – uważa Amerykańska Akademia Pediatrii. Obecnie aż 85 proc. tej grupy uczniów rozpoczyna zajęcia wcześniej.

Celem późniejszego rozpoczynania zajęć jest poradzenie sobie z niedoborem snu. W okresie dojrzewania dochodzi do przestrojenia zegara biologicznego i konieczność wczesnego wstawania powoduje wiele problemów. To właśnie wtedy młodzi ludzie zaczynają później kłaść się spać i wstają średnio o 2 godziny później niż we wczesnym dzieciństwie.

Badania wykazały, że młodzi ludzie, zmuszeni do wczesnego wstawania do szkoły, przyczyniają się do większej liczby wypadków drogowych, częściej spóźniają się na zajęcia, mają gorsze oceny i narażeni są na większe ryzyko depresji czy otyłości.

-Korzyści z późniejszego rozpoczynania lekcji są rozliczne, w tym dłuższy sen, mniejsza senność w ciągu dnia, poprawienie wyników w nauce, lepsze zdrowie, zachowanie i większe bezpieczeństwo – mówi Judith Owens dyrektor wydziału medycyny snu w Children’s National Health System.

Owens przytacza badania przeprowadzone przez Kylę Wahlstrom z University of Minnesota, która na podstawie trzyletnich studiów 9000 uczniów z trzech stanów stwierdziła, że późniejsze rozpoczynanie zajęć w szkołach spowodowało, iż mieli oni lepsze oceny, lepiej zdawali egzaminy, a liczba spowodowanych przez nich wypadków samochodowych spadła o 65-70 procent.

Z kolei brytyjskie badania wykazały, iż zmiana rozpoczęcia zajęć szkolnych z godziny 8.00 na 10.00 ma ogromny wpływ na poprawę wyników w nauce.

(Źródło: kopalniawiedzy.pl)

4.7/5 - (60 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH