Rusza Szkoła Rodzica Wcześniaka

Szkoła Rodzica Wcześniaka będzie prowadzona w większości oddziałów neonatologicznych w szpitalach o 3. stopniu referencyjności, czyli tych, w których rodzi się najwięcej wcześniaków.

Szkoła jest wspólnym przedsięwzięciem Koalicji dla wcześniaka oraz Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego. Będzie to miejsce, w którym rodzice wcześniaków dowiedzą się najważniejszych rzeczy dotyczących opieki nad ich dzieckiem, będą mogli porozmawiać z personelem medycznym i z innymi rodzicami w podobnej sytuacji.

W Polsce rodzi się rocznie ok. 26 tys. wcześniaków. Wiele z nich waży mniej niż 1000 gramów i mieści się na jednej dłoni dorosłego człowieka. Najczęstsze powikłania zdrowotne, jakie się u nich pojawiają, dotyczą układu oddechowego, pokarmowego, neurologicznego czy układu krążenia.

Z wieloma problemami rodzice wcześniaków muszą zmierzyć się po wyjściu ze szpitala, a w Polsce wciąż brakuje kompleksowej opieki nad dziećmi urodzonymi przed terminem. – Chcemy, aby w wybranych, istniejących ośrodkach neonatologicznych w całej Polsce neonatolog koordynował opiekę nad wcześniakiem, a dziecko w jednym określonym dniu mogło mieć wszystkie konieczne konsultacje specjalistyczne. Naszym zdaniem przyczyni się to do zmniejszenia liczby dzieci niepełnosprawnych dzięki wcześniejszej diagnostyce i wdrożeniu leczenia. Zdecydowanie ułatwiłoby to też organizację opieki medycznej rodzicom wcześniaków, którzy w tej chwili „biegają” od specjalisty do specjalisty, często znacznie oddalonego od ich miejsca zamieszkania – powiedziała prof. dr hab. n. med. Ewa Helwich, konsultant krajowy w dziedzinie neonatologii.

Przyjście na świat dziecka przed terminem to dla rodziców ogromny stres i strach o zdrowie i życie dziecka, ale także o to, czy poradzą sobie z nową, niespodziewaną sytuacją, do której nie zdążyli się przygotować. W takim momencie najbardziej potrzebują wiedzy – rzetelnej, praktycznej, przekazanej przez profesjonalistów. Koalicja dla wcześniaka od dwóch lat edukuje rodziców wcześniaków. Wydaje gazetę „Mam(y) wcześniaka”, która dociera do wszystkich oddziałów neonatologicznych w Polsce, w której eksperci medyczni przekazują najbardziej interesujące i najważniejsze treści związane ze zdrowiem i opieką nad wcześniakiem.

(Źródło: medexpress.pl)

5/5 - (62 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH