Dłużej oczekujemy na świadczenia zdrowotne

Polacy czekają około 2,7 miesiąca na gwarantowane świadczenia zdrowotne – pokazuje ósma odsłona Barometru WHC, przygotowana przez Fundację Watch Health Care.

W odniesieniu do wartości uzyskanej w poprzedniej edycji Barometru, dostrzec można wydłużenie kolejek o 0,2 miesiąca, natomiast porównując uzyskany rezultat do tego samego okresu ubiegłego roku (lipiec/sierpień 2013 r.) czas oczekiwania skrócił się o 0,3 miesiąca.

Na konsultację specjalistyczną czekamy średnio 2,5 miesiąca. Jest to czas dłuży o 0,2 miesiąca w odniesieniu do poprzednio badanego okresu i identyczny w porównaniu z rokiem ubiegłym. Specjalistami, do których dostęp jest najbardziej ograniczony są: ortodonci (15,5 miesiąca), angiolodzy (7,7 miesiąca) oraz endokrynolodzy (6,5 miesiąca).

Najdłuższa kolejka dotyczy stomatologii, która po raz pierwszy wyprzedziła ortopedię i traumatologię narządu ruchu. W obu przypadkach czas ten wynosi ponad 11 miesięcy i w przypadku stomatologii jest to wartość o 2,6 miesiąca większa niż w poprzednio badanym okresie (luty/marzec 2014).

Najkrócej pacjenci czekają na realizację świadczeń w: neonatologii, medycynie paliatywnej oraz onkologii. W tych dziedzinach czas oczekiwania wynosi nieco ponad dwa tygodnie.

Pozytywną zmianę zarejestrowano w odniesieniu do świadczeń diagnostycznych. Obecnie średni czas oczekiwania na badania diagnostyczne wynosi 1,7 miesiąca, co stanowi nieznaczną poprawę w stosunku do poprzedniej wartości z lutego i marca (1,8 miesiąca), a w porównaniu do wyników uzyskanych rok wcześniej jest krótszy o 0,6 miesiąca.

Największe ograniczenie dostępu zaobserwowano w badaniu kręgosłupa rezonansem magnetycznym, gdzie trzeba poczekać ponad pół roku. Równie długie kolejki (powyżej 4 miesięcy) czekają pacjentów ze skierowaniem na badanie bezdechu śródsennego oraz USG Doppler kończyn dolnych.

Zabiegami lub operacjami, do których dostęp jest najbardziej ograniczony, są: endoprotezoplastyki stawu biodrowego (21,6 miesiąca) oraz kolanowego (38 miesięcy – dla przypadku stabilnego i 17 miesięcy – dla przypadku pilnego), zabieg usunięcia zaćmy (25,6 miesiąca), a także z zakresu laryngologii: operacja usunięcia perlaka (10,1 miesiąca), rekonstrukcji kosteczek słuchowych (17 miesięcy) i stapedotomia (11 miesięcy).

(Źródło: rynekzdrowia.pl)

4.7/5 - (65 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH