Powiększanie rodziny przez mężczyzn po trzydziestce, czterdziestce czy później może zwiększać ryzyko wystąpienia u dziecka autyzmu, schizofrenii i innych chorób – wskazują badania opublikowane w „Nature”.
– Im starsi jesteśmy, tym większe szanse na to, że przekażemy nasze mutacje dalej – mówi Kari Steffánsson, dyrektor deCODE Genetics w Reykjaviku. – Im więcej mutacji przekażemy, tym większe z kolei szanse na to, że któraś z nich okaże się szkodliwa.
Steffánsson, którego firma jest w posiadaniu informacji genetycznych dotyczących większości Islandczyków, porównała genomy 78 trójek matka-ojciec-dziecko. Badacze szukali u dziecka takich mutacji, które nie występowały ani u matki, ani u ojca, czyli tych, które musiały powstać spontanicznie w komórce jajowej, spermie lub embrionie. Jest to największe tego typu badanie, jakie przeprowadzono do tej pory.
Okazało się, że ojcowie przekazywali prawie czterokrotnie więcej mutacji niż matki. Liczba wszystkich nowych mutacji w genomie dziecka zgadzała się także z liczbą mutacji, których ryzyko wystąpienia zwiększa się wraz z wiekiem ojca. – 36-latek przekaże swojemu dziecku dwa razy więcej mutacji niż 20-latek, z kolei 70-latek aż ośmiokrotnie więcej – ocenia zespół Steffánssona.
Większość tych mutacji jest niegroźna, jednak Steffánsson i jego ekipa zidentyfikowali też takie, które według niektórych badań mogą wywoływać choroby takie jak autyzm czy schizofrenia. Wprawdzie badania nie dowodzą, że starsi ojcowie częściej przekazują chorobotwórcze lub szkodliwe mutacje swoim dzieciom, jednak według genetyków jest to bardzo prawdopodobne.
Wcześniejsze badania wykazały już bowiem, że wiek ojca jest czynnikiem sprzyjającym powstawaniu autyzmu u dziecka.
Dowody historyczne wskazują jednak, że nie ma powodów do obaw, jakoby wzrastający wiek ojców miał skończyć się katastrofą genetyczną. Mutacje stanowią podstawę selekcji naturalnej – zauważa Steffánsson. – Można powiedzieć, że to, co złe dla następnego pokolenia może okazać się zbawienne dla przyszłości naszego gatunku – konkluduje badacz.
(Źródło: laboratoria.net)
Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!
To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.
ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU
Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.