Wzrost zachorowań na krztusiec

Liczba zachorowań na krztusiec w 2012 roku wzrosła niemal trzykrotnie w porównaniu z rokiem 2011 – wynika z badań prowadzonych w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego – Państwowym Zakładzie Higieny (NIZP-PZH).

W Polsce w 2011 roku odnotowano 1669 zachorowań na krztusiec (zapadalność 4,33 na 100 tys. mieszkańców), w tym 649 wymagających hospitalizacji. W kolejnym roku odnotowano 4684 zachorowań (zapadalność 12,16 na 100 tys. mieszkańców) oraz 1497 przypadków hospitalizacji.

-Wśród wielu możliwych przyczyn wzrostu zachorowań na krztusiec najczęściej wymieniane są: krótki czas utrzymywania się odpowiedzi poszczepiennej oraz pojawienie się szczepów pałeczki krztuśca zdolnych do unikania odpowiedzi odpornościowej – wyjaśnia prof. Anna Lutyńska z NIZP-PZH.

Na krztusiec najczęściej choruje młodzież, osoby dorosłe oraz seniorzy. Jego objawy w tych grupach wiekowych mogą przypominać zwykłe przeziębienie.

Największe niebezpieczeństwo choroba stwarza u najmłodszych dzieci – ma ciężki przebieg i może prowadzić do niebezpiecznych powikłań, a nawet śmierci. Dlatego w Polsce realizowany jest obowiązkowy program szczepień przeciw krztuścowi obejmujący podanie pięciu dawek szczepionki do 6. roku życia.

-W obecnej sytuacji epidemiologicznej szczególnie ważne jest powszechne stosowanie zaleceń szczepień przypominających wśród nastolatków w 14. roku życia oraz powtarzanie szczepień u osób dorosłych co 10 lat – tłumaczy prof. Lutyńska.

Alarmujący wzrost zachorowań na krztusiec odnotowano również w innych krajach Europy, w Stanach Zjednoczonych oraz Australii. W niektórych przypadkach w tych regionach choroba zakończyła się śmiercią dziecka.

(Źródło: rynekzdrowia.pl
foto:

Image courtesy of [image creator name] / FreeDigitalPhotos.net

)

4.6/5 - (170 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH