Jak szybciej zwalczyć alergię na mleko?

Dzięki odpowiednim preparatom mlekozastępczym można przyspieszyć wyrastanie dziecka z alergii pokarmowej. Nawet po roku podawania maluchowi hydrolizatu kazeiny zawierającego bakterie probiotyczne większość pacjentów nie miała objawów alergicznych.

To wynik badań przedstawionych podczas 46. dorocznego spotkania Europejskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci (ESPGHAN), które odbyło się w Londynie.

Z danych epidemiologicznych wynika, że 17 milionów Europejczyków cierpi na alergie pokarmowe. Główne alergeny pokarmowe to jaja, orzechy i mleko. I właśnie alergie na mleko krowie to ostatnio coraz częstszy powód hospitalizacji.

Prof. Roberto Berni Canani z Uniwersytetu Federico II w Neapolu tłumaczył, że problem jest coraz bardziej powszechny. – Więcej dzieci trafia do szpitali z powodu problemów pokarmowych. Ale aż 43 proc. maluchów przede wszystkim z powodu alergii na mleko krowie – tłumaczył Canani.

Alergia na białko mleka krowiego jest najczęstszą alergią pokarmową u niemowląt. Może powodować różnorodne problemy, takie jak zaburzenia działania przewodu pokarmowego, wysypkę i przewlekłe zmiany skórne, trudności w oddychaniu, obrzęk twarzy. Ostatnie badania pokazują, że czas trwania i ciężkość objawów alergii na mleko krowie rosną, a ograniczenia w diecie niemowlęcia mogą negatywnie wpływać na jego rozwój i zdrowie.

Aby dziecko szybciej wyrosło z alergii pokarmowej, trzeba – zdaniem prof. Cananiego – jak najwcześniej podać mu hydrolizatory o wysokim stopniu hydrolizy, najczęściej kazeiny lub serwatkowych. – Budowanie tolerancji na białka mleka krowiego w młodszym wieku niż dotychczas pozwala na wcześniejszy powrót dziecka do normalniej diety, może mieć korzystny wpływ na jego rozwój, a tym samym ograniczyć także koszty opieki zdrowotnej – wyjaśniał prof. Roberto Canani.

Zespół prof. Cananiego przebadał 260 niemowląt ze zdiagnozowaną alergią na mleko krowie. Po roku stosowania u nich preparatów z kazeiną z LGG okazało się, że objawy alergiczne ustąpiły nawet u 80 proc. dzieci.

(Źródło: medexpress.pl
© Iirasek | Dreamstime Stock Photos & Stock Free Images)

4.8/5 - (153 votes)

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH