Wzrastają szanse na przeżycie kolejnych lat z nowotworem

Najnowsze badania pokazują, że wzrastają szanse na przeżycie kolejnych kilku lat po otrzymaniu diagnozy choroby nowotworowej. Rak przestaje już zatem być taki straszny. W czym tkwi sekret tego sukcesu?

W Szwecji znacznie wzrosły szanse na przeżycie kolejnych pięciu lat po otrzymaniu diagnozy nowotworu. Dowodzi tego udostępniona w Sztokholmie część oficjalnych statystyk służby zdrowia oraz wspierającego ją Funduszu Antyrakowego.

Opracowując statystykę, jej autorzy brali pod uwagę zachorowania na dwieście rozpoznanych postaci raka.

W 2011 roku ponad 72 procent tak zdiagnozowanych mężczyzn i 71 procent kobiet wciąż żyło pięć lat po zachorowaniu. To pięcioprocentowy wzrost w stosunku do roku 2007. Jeszcze większy wzrost odnotowano w odniesieniu do osób, które żyją dziesięć lat po zdiagnozowaniu u nich nowotworu.

Komentując te liczby, docent Jan Zedenius z Instytutu Karolinska w Sztokholmie wyjaśnił, że postęp ten wynika z faktu wcześniejszego wykrywania choroby, rozwoju farmakologii oraz metod leczenia.

Jednym z ważnych elementów w walce z nowotworami jest też coraz większa świadomość społeczna zagrożeń. Powoduje ona, że ludzie sami zwracają uwagę na pojawiające się u nich podejrzane objawy i w związku z tym wcześniej zgłaszają się do lekarza.

(Źródło: IAR, zdrowie.dziennik.pl)

4.6/5 - (286 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH