Odpłatne usługi medyczne będą mogły świadczyć publiczne szpitale po wyczerpaniu kontraktu z NFZ. Szpitale będą więc mogły komercyjnie leczyć po godzinach. Taką zmianę planuje wprowadzić od przyszłego roku ministerstwo zdrowia.
Obecnie SPZOZ nie może pobierać opłat za usługi zagwarantowane przez NFZ. Takie rozwiązanie może zaoferować jedynie osobom niepłacącym składki zdrowotnej. Jest to powodem protestów dyrektorów szpitali publicznych, którzy uznają ten fakt za dyskryminację.
W ramach nowelizacji ustawy z 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej szpitale publiczne mogłyby odpłatnie leczyć pacjentów ubezpieczonych w NFZ, co zrównałoby ich w prawach z prywatnymi placówkami opieki zdrowotnej.
Małgorzata Majer, prezes Stowarzyszenia Menadżerów Opieki Zdrowotnej, uważa, że rozwiązanie przygotowywane przez resort zdrowia wpłynie na lepsze funkcjonowanie szpitali publicznych. Pacjenci będą mieli znacznie łatwiejszy dostęp do usług medycznych, a środki pozyskane z ich świadczenia będą przeznaczone na poprawę komfortu i bezpieczeństwa leczenia. Szpitale będą znacznie sprawniej funkcjonować, na czym skorzystają także pacjenci, których leczenie opłacane jest przez NFZ.
Pojawia się tylko pytanie, czy osoby korzystające z pomocy NFZ nie będą dyskryminowanie i odsyłane na koniec kolejki, a ich miejsca nie będą zajmowane przez osoby, które płacą za swoje leczenie? Eksperci uważają, że właśnie dlatego tekst ustawy musi zostać skonstruowany bardzo precyzyjnie. Konieczny jest konstytucyjny zapis o równym dostępie do świadczeń zdrowotnych.
Ministerstwo zdrowia cały czas pracuje nad nowelizacją ustawy, która ma wejść w życie 1 stycznia 2014 roku.
(Źródło : „Dziennik Gazeta Prawna”, zdrowie.wieszjak.pl)
Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!
To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.
ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU
Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.