Nowa odmiana in vitro

Na świat przyszło pierwsze dziecko poczęte nową, bezpieczniejszą odmianą metody in vitro. Chłopiec o imieniu Heath urodził się w kwietniu br. w Wielkiej Brytanii.

W standardowej procedurze in vitro wykorzystującej gonadotropinę kosmówkową (hCG), u około 1 proc. kobiet dochodzi do powikłania w postaci zespołu hiperstymulacji jajników (OHSS). Nadmiernie pobudzone sztuczną gonadotropiną jajniki produkują wiele komórek jajowych w ciągu jednego cyklu, pojawia się płyn w jamie brzusznej, zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej i zaburzenia krzepnięcia krwi. Kobiety cierpią z powodu bólu brzucha oraz duszności.

W nowej odmianie in vitro do stymulacji jajników zamiast hCG wykorzystano kisspeptynę – naturalny hormon, kodowany przez gen KISS-1. Kisspeptyna pozwala pobudzić jajniki do uwalniania komórek jajowych w łagodniejszy, łatwiejszy do kontrolowania sposób.

Pierwsze próby z zastosowaniem kisseptyny w procedurze in vitro u ludzi przeprowadzili prof. Waljit Dhillo z Imperial College London i dr Geoffrey Trew z London’s Hammersmith Hospital.

W badaniu wzięło udział 30 kobiet. Kisspetyna zadziałała u 29, a 28 z nich mogło wykorzystać komórki jajowe do zapłodnienia metodą in vitro.

Autorzy badania zastrzegają jednak, że może upłynąć jeszcze wiele lat, zanim stosowanie kisspetyny w procedurze zapłodnienia in vitro stanie się standardem. Wcześniej konieczne będzie przeprowadzenie serii badań, które potwierdzą skuteczność i bezpieczeństwo metody na większej grupie kobiet.

(Źródło: medexpress.pl)

4.9/5 - (96 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH