Już po raz siedemnasty grupa osób niepełnosprawnych, przy wsparciu wolontariuszy, rusza na górski szczyt. Celem tegorocznej wyprawy będzie Śnieżka.
To jeden z etapów projektu „Razem na szczyty”, objętego patronatem Fundacji Jaśka Meli Poza Horyzonty, który zakłada zdobycie aż 28 polskich szczytów. Po raz pierwszy w tego typu wyprawie wezmą udział osoby niepełnosprawne poruszające się na wózkach inwalidzkich.
Niepełnosprawni zdobędą szczyt, by pokazać sobie i innym, jak potrafią pokonać własne słabości. W wyprawie na Śnieżkę, która odbędzie się 6 lipca, weźmie udział 13 osób niepełnosprawnych. Ponieważ większość z nich porusza się na wózkach, towarzyszyć im będzie kilkudziesięciu wolontariuszy. Pomogą oni niepełnosprawnym na każdym etapie trasy.
-Dzięki wspólnym wysiłkom organizatorów projektu „Razem na szczyty” i wolontariuszy możemy teraz realizować marzenia niepełnosprawnych osób na wózkach. Dla wielu z nich udział w takim wyjeździe jest jedyną i niepowtarzalną okazją na znalezienie się w górach. Ale jest to też okazja, aby nauczyć się czegoś wartościowego od innych i przekonać się, że pomimo wielu trudności można przełamać własne słabości i bariery. Warto więc pomóc innym realizować takie marzenia – mówi Dariusz Chmaj, jeden z uczestników wyprawy, wolontariusz z NUTRICIA, podopieczny Fundacji Jaśka Meli Poza Horyzonty.
Jedną z uczestniczek wyprawy jest Martynka Karbowska – dziesięciolatka z Brodnicy koło Torunia, która urodziła się bez obu nóg. Dziewczynka wyrosła już ze starych protez i ma problemy z poruszaniem się, a koszt nowych protez to aż 8 tysięcy euro. Aby pomóc Martynce, pod koniec maja Fundacja Jaśka Meli i Polskie Stowarzyszenie Edukacyjne w Dublinie zorganizowało wyprawę do Wicklow National Park w Irlandii. Wtedy udało się zebrać tylko część potrzebnej kwoty. Pod adresem pozahoryzonty.pl znajduje się numer konta, na który można przekazywać wsparcie dla Martyny.
Wyprawa na Śnieżkę to jeden z 24 wyjazdów realizowanych w ramach projektu „Razem na szczyty” objętego patronatem Fundacji Jaśka Meli Poza Horyzonty. To niemal trzyletni program, w ramach którego osoby niepełnosprawne ruchowo i sensorycznie zdobywają najwyższe szczyty pasm górskich.