Lecznicze soczewki kontaktowe

Lecznicze jonowymienne soczewki kontaktowe łączą funkcję sterylnego opatrunku i leku na poparzone oczy. Stworzone według specjalnej technologii, są pieciokrotnie szybsze niż tradycyjne metody leczenia.

Ten wynalazek pracowników naukowo-badawczego laboratorium Kemerowskiego Uniwersytetu Państwowego (Rosja) może być używany podczas udzielania pierwszej pomocy ofiarom poparzeń oczu, które często prowadzą do utraty wzroku.

Tradycyjne metody leczenia oparzeń oczu polegają na płukaniu ich wodą, a następnie podawaniu roztworów antybiotyków i środków przeciwbólowych. Rosyjskie soczewki, opracowane w firmie Liomed, można położyć bezpośrednio na uszkodzone tkanki, nawet w sytuacji braku dostępu do wody – wchłaniają one bowiem szkodliwe substancje.

Lecznicze soczewki kontaktowe składają się z bazowego hydrożelu, materiału do miękkich soczewek kontaktowych oraz sorbentów – żywic jonowymiennych. Soczewka absorbuje żrące i toksyczne substancje oraz różnego rodzaju patogeny (np. wirusy, toksyny, bakterie) z powierzchni oka oraz z tkanek oczodołu. Dzięki temu, jeszcze zanim pacjent dotrze do szpitala, działanie toksycznych substancji na oko zostaje zahamowane.

Zdaniem rosyjskich wynalazców, lecznicze soczewki kontaktowe znajdą zastosowanie w placówkach medycznych, zakładach przemysłowych, w służbach ratunkowych oraz wojsku. Według wstępnych szacunków, w samej Rosji potrzebnych będzie 1,5 miliona soczewek rocznie. Rosjanie są przekonani, że soczewki będą się cieszyć się dużym zainteresowaniem na całym świecie.

Soczewki jonowymienne przeszły już badania toksykologiczne i testy na zwierzętach w moskiewskim Instytucie Naukowo-Badawczym Medycyny Fizyczno-Chemicznej. W najbliższym czasie planowane są pierwsze testy kliniczne.

(Źródło: medexpress.pl)

4.9/5 - (181 votes)

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH