Avignon – FESTIWAL OFF
W dniach 7-28 lipca br. we francuskim Avignon odbędzie się doroczny Festiwal Teatralny OFF. Wielki uliczny jarmark w połączeniu z teatralną fetą oraz innymi atrakcjami kulturalnymi każdego roku przyciąga do Avignon tysiące artystów i turystów. W tych dniach na terenie całego miasta oglądać można występy na żywo, ich liczba jest nie do ogarnięcia dla pojedynczego widza. W 2009 r. każdego dnia festiwalu odbywało się ponad tysiąc spektakli!
Historia Festiwalu OFF sięga 1966 roku, kiedy to André Benedetto, jako pierwszy poza oficjalną częścią Festiwalu w Avignon (znaną pod nazwą „IN”), zaprezentował swój spektakl „Napalm”. Mimo tego, że festiwal IN jest starszy (odbywa się od 1947 r.), to właśnie festiwal OFF świadczy o festiwalowej potędze Avignonu.
Festiwal Teatralny OFF to z pewnością oryginalne przeżycie kulturalne – kwintesencja witalności płynącej z występów na żywo.
Salzburg – FESTIWAL SALZBURSKI
Latem w Salzburgu odbywa się największy letni festiwal muzyki i teatru w Europie. Jego historia sięga 1877 roku. Zasługę odnowienia tradycji festiwalu przypisuje się m.in. Richardowi Straussowi.
W tym roku Festiwal w Salzburgu rozpocznie się 20 lipca i potrwa do 2 września. Organizatorzy przygotowują na ten czas niezwykle bogatą ucztę kulturalną. Na widzów będzie czekać opera (m.in. „Czarodziejski flet” Mozarta – również w wersji dla dzieci, „Ariadna na Naksos” Straussa, „Cyganeria” Pucciniego, „Carmen” Bizeta, „Juliusz Cezar w Egipcie” oraz „Tamerlano” Händla), występy teatralne (m.in. „Jedermann” Hofmannsthala, „Peer Gynt” Ibsena, „Burza” Szekspira) oraz serie koncertów muzyki klasycznej (m.in.
Filharmoników Wiedeńskich, salzburskiej Cameraty czy też orkiestr zagranicznych, w tym Izraelskiej Orkiestry Filharmonicznej, Orkiestry Festiwalowej Schleswig-Holstein, Londyńskiej Orkiestry Symfonicznej, Orkiestry i Chóru Teatru La Scala).
Festiwal w Salzburgu będzie z pewnością znakomitą okazją do odwiedzenia najznakomitszych obiektów architektury salzburskiej, w których będą się odbywać poszczególne punkty programu festiwalowego.
Lipsk – MIĘDZYNARODOWY KONKURS BACHOWSKI
Koneserzy koncertów organowych, orkiestry i chóru nie mogą pominąć latem Lipska, gdzie odbywać się będzie Festiwal Bachowski. Jedną z jego części jest Międzynarodowy Konkurs Bachowski (4-14 lipca br.). Organizowany jest on nieprzerwanie od 1950 r. – niegdyś co cztery lata, a obecnie co dwa. W głównej mierze jest on poświęcony twórczości Jana Sebastiana Bacha, a młodzi muzycy (między 16. a 33. rokiem życia) rywalizują między sobą w trzech kategoriach konkursowych (organy, śpiew oraz wiolonczela).
Jest to jeden z najważniejszych międzynarodowych konkursów dla młodych wykonawców, należący do Światowej Federacji Międzynarodowych Konkursów Muzycznych.
Podczas wizyty w Lipsku warto odwiedzić Muzeum Bacha. Na 750 m2 muzeum mieszczą się liczne ekspozycje (również multimedialne) poświęcone życiu i twórczości Bacha oraz jego rodziny. Jedno z pomieszczeń to prawdziwa sala skarbów – znajdują się w niej m.in. oryginalne manuskrypty wielkiego kompozytora.
Epidauros – FESTIWAL TEATRALNY W EPIDAUROS
Miłośnicy antycznej sztuki greckiej powinni w lipcu odwiedzić Grecję. Odbędzie się tu coroczny festiwal w Epidauros – starożytnym greckim mieście w Argolidzie na Peloponezie.
Festiwal w całości poświęcony jest sztuce dawnej, a przedstawienia teatralne odbywają się tradycyjnie w monumentalnym teatrze na świeżym powietrzu. Teatr w Epidauros jest najlepiej zachowaną budowlą teatralną wzniesioną na terenie Grecji właściwej jeszcze przed czasami rzymskimi. Mieści się on na terenie kompleksu świątynnego Asklepiosa, który istniał tam między VI w. p.n.e. a IV w. n.e. Sam teatr uważany jest za akustycznie perfekcyjny.
W programie festiwalu pojawią się słynne dzieła greckich twórców antycznych, m.in. „Król Edyp” Sofoklesa czy „Rycerze” Arystofanesa. Niektóre wydarzenia festiwalu odbędą się w Teatrze Małym w Epidauros – np. „Rymy o sędziwym marynarzu” Samuela Taylora Coleridge’a.
Wenecja – HISTORYCZNE REGATY
Regata Storica, czyli historyczne regaty weneckie na wodach Canale Grande, to wielowiekowa tradycja, której historia sięga przynajmniej 1315 r. (według niektórych źródeł – dużo wcześniej). W tym roku odbędą się one 2 września.
Święto rozpoczyna orszak z ponad stu stylizowanych na XVI wiek łodzi. Na czele orszaku płynie tradycyjnie Bucentaur, czyli okazała galera dożów weneckich, których, według badaczy, powstało jedynie cztery w historii. Orszak upamiętnia ważne dla wenecjan wydarzenie historyczne, a mianowicie przybycie królowej Cypru Cateriny Corsaro, która zrzekła się tronu na rzecz Wenecji.
Po przepłynięciu orszaku przychodzi czas na zawody – osobne dla mężczyzn, kobiet i młodzieży. Odbywają się one w czterech kategoriach: młodzież w dwuwiosłowych pupparini, kobiety w dwuwiosłowych mascarete, mężczyźni w sześciowiosłowych caorline oraz w dwuwiosłowych gondolini. Za najbardziej spektakularne uchodzą regaty gondolierów.