Wszczepienie genów może ocalić wzrok

Wszczepienie genów może ocalić wzrok – udowodnili to chirurdzy z Oksfordu. Dzięki nowatorskiej terapii genowej poprawili stan oczu sześciu pacjentów. Bez tego zabiegu chorzy przestaliby widzieć.

Operacja, jakiej poddano pacjentów, polegała na wszczepieniu do oka genów, które pobudziły do działania komórki światłoczułe. Wynik zabiegu był – jak określił to kierujący badaniami prof. Robert MacLaren – „całkowicie zachwycający”. Według lekarzy metoda ta może kiedyś zostać wykorzystana do walki ze ślepotą.

Seria testów klinicznych rozpoczęła się dwa lata temu. Pierwszym pacjentem był Jonathan Wyatt, który wówczas miał 63 lata. Chorował na choroideremię, wrodzone uszkodzenie naczyń włosowatych naczyniówki, powstające w wyniku schorzenia nabłonka barwnikowego siatkówki. Jego komórki, które odpowiadały za wykrywanie światła, umierały.

Kiedy u Wyatta przeprowadzono operację, wciąż jeszcze mógł widzieć, chociaż słabo. Miał nadzieję na zatrzymanie procesu utraty wzroku. Jak inni pacjenci prof. MacLarena, nie tylko doświadczył powstrzymania tego procesu, ale także poprawy widzenia. – Czuję się tak, jakbym wyszedł z otchłani – mówi pacjent.

Inny chory, Wayne Thompson, po terapii genowej zaczął lepiej rozpoznawać kolory. Po raz pierwszy od wielu lat zobaczył gwiazdy.

Choroideremia jest stosunkowo rzadkim schorzeniem. Prof. Robert MacLaren wierzy jednak, że jego terapia może pomóc także innym chorym, których problemy ze wzrokiem mają podłoże genetyczne. A być może nawet tym, których oczy słabną z powodu wieku.

(Źródło: polskieradio.pl)

4.7/5 - (3 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH