Przeciętna wizyta w gabinecie trwa około 7-10 minut. Czy tak krótki czas wystarczy na badanie i rozmowę z lekarzem? Jak dobrze przygotować się do wizyty?
Wiele osób, zwłaszcza starszych, stresuje się przed wizytą u lekarza. Obawiają się, czy zrozumieją diagnozę, którą przedstawi im lekarz, oraz czy zapamiętają, jak zażywać przepisane leki.
Rozmowa z lekarzem
Zanim udamy się do lekarza, musimy się dobrze przygotować. Po pierwsze zabierzmy wyniki ostatnich badań (np. badania ogólne, EKG). Po drugie – zróbmy wykaz wszystkich zażywanych leków (zapiszmy nazwy i przyjmowane dawki) oraz środków naturalnych (w tym również ziołowych herbat). Po trzecie – spiszmy dolegliwości, żeby podczas rozmowy z lekarzem nic nam nie umknęło. Lekarza należy również poinformować o chorobach przewlekłych i nowotworowych, które występowały w naszej rodzinie. Trzeba się też przyznać – choć może nie jest łatwe – do nałogów (np. do palenia papierosów). Jeśli przerwaliśmy terapię jakimś lekiem, musimy o tym koniecznie poinformować lekarza.
Podczas wizyty przyda nam się notes i długopis. Warto zapisywać to, co mówi lekarz o diagnozie i leczeniu. Jeżeli nie zrozumieliśmy jego wypowiedzi, poprośmy go od razu o wyjaśnienie. Zanotujmy też, jak mamy przyjmować leki.
Uwaga na receptę
Pamiętajmy, że recepta jest ważna 30 dni. Wyjątek stanowią jedynie: recepty na antybiotyki i recepty wystawiane w ramach pomocy doraźnej – mamy siedem dni na wykupienie preparatów. Sprawdźmy, czy na recepcie jest: pieczątka lekarza, nasz adres (pełna nazwa miejscowości), PESEL, oraz czy nazwy leków wypisane są czytelnie. Jeśli recepta będzie nieczytelna albo zabraknie któregoś z wymienionych wcześniej elementów, farmaceuta może odmówić nam wydania preparatu.
Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!
To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.
ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU
Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.