Wirus HIV nadal groźny

Na świecie żyje ponad 34 mln osób zakażonych HIV; codziennie do tej grupy dołącza kolejne 7 tys., z czego 800 to dzieci. W 2011 r. ponad 28 tys. obywateli Unii Europejskiej stało się nosicielami tego wirusa. W Polsce zdiagnozowano już prawie 16 tysięcy przypadków.

Od początku epidemii HIV na świecie zaraziło się blisko 65 mln ludzi; ponad 30 mln zmarło w wyniku AIDS, tylko w zeszłym roku 1,5 mln. Obecnie chorych jest ponad 34 mln osób.

Jak wynika z informacji Komisji Europejskiej, co trzeci zakażony HIV w Europie nie zdaje sobie sprawy ze swojej choroby. Często żyją w strachu przed dyskryminacją, dlatego nie robią testów i nie leczą się.Nasz kraj znajduje się w czołówce Europy pod względem liczby zakażonych, którzy nie wiedzą o swojej infekcji. Jedynie 9 proc. Polaków przynajmniej raz w życiu wykonało test na obecność wirusa.

Wiele osób woli żyć w nieświadomości, niż wykonać test. W ten sposób nieświadomi nosiciele przyczyniają się do rozprzestrzeniania wirusa. Jednak, jak twierdzi dr Beata Zawada z Krajowego Centrum ds. AIDS, syndrom „strachu przed wiedzą” jest obecnie mniejszy niż 20 lat temu. – W tej chwili wiemy, że osoba leczona może żyć wiele lat, nawet do tak zwanej późnej starości.

Obecnie wśród zarejestrowanych osób z HIV zdecydowana większość to ludzie młodzi – między 19. a 29. rokiem życia. Ale zakażają się także osoby starsze, nawet po osiemdziesiątce. Niestety rozwój medycyny i farmakologii nie jest wprost proporcjonalny do wzrostu świadomości społecznej. Świadczą o tym chociażby wyniki raportu „Seksualność Polaków 2011”: aż 80 proc. badanych twierdzi, że można zakazić się wirusem HIV, dotykając osoby chorej na AIDS.

4.7/5 - (333 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH