Wakacyjny pedicure

Wakacyjny pedicure

Stopy, traktowane często po macoszemu, wymagają odpowiedniej i systematycznej pielęgnacji, tak samo jak skóra twarzy czy dłoni. Jest to kwestia nie tylko estetyki, ale też zdrowia. Co zatem zrobić, by stopy odzyskały piękny i zdrowy wygląd?

Skóra stóp ma specyficzną budowę, która uzasadnia liczne problemy z utrzymaniem jej w dobrej kondycji. Jest grubsza niż w innych częściach ciała (na twarzy – 1 mm, na piętach – nawet 5 mm), ma rozbudowaną warstwę naskórkową, posiada bardzo dużo gruczołów potowych, nie ma natomiast gruczołów łojowych. Poza tym stopy są nieustannie narażone na duże obciążenia i naprężenia. Zimą noszą nas całymi dniami często w niewygodnych, nieoddychających butach i ciepłych skarpetach. Praca gruczołów potowych jest nasilona, a wilgotne stopy są idealnym miejscem do rozwoju grzybicy oraz powstawania otarć i pęcherzy. Łatwo też o przesuszenie skóry – naskórek grubieje, tworzą się nagniotki, modzele, odciski. Pojawiają się bolesne pęknięcia, narażone na rozwój infekcji. Stopy bolą, łatwiej się męczą, pojawia się dyskomfort przy chodzeniu.

Wiosenne i letnie buty chcemy zakładać na zadbane stopy. Aby zadbać o ich estetykę, rada jest jedna – odpowiednia i systematyczna pielęgnacja.
Relaksująca kąpiel

Pierwszym krokiem ku gładkiej i zdrowej skórze stóp jest kąpiel – wymoczenie stóp przez około 10-20 minut w wodzie z dodatkiem odpowiednio dobranej soli. Kąpiel nie tylko zrelaksuje zmęczone stopy, ale przede wszystkim zmiękczy zrogowaciały naskórek, odżywi, przygotuje skórę na dalsze zabiegi kosmetyczne.

Warto sięgnąć po naturalne sole z Morza Martwego czy Morza Adriatyckiego, które dzięki bogactwu minerałów odżywiają i odświeżają skórę stóp. Stopy ze skłonnością do nadmiernej potliwości należy wymoczyć w solach z dodatkiem olejków eterycznych (np. olejku z sosny górskiej, lawendy, rozmarynu, tymianku czy mięty) oraz wyciągów ziołowych (np. z krwawnika, szałwii lekarskiej, mięty, tymianku). W przypadku obolałych, obrzękniętych stóp sprawdzi się sól z dodatkiem ekstraktu z kasztanowca czy olejkiem imbirowym. Stopom o szczególnie wysuszonej skórze ulgę przyniesie sól z dodatkiem nawilżającego mocznika.
Oczyszczający peeling

Odświeżona i zmiękczona kąpielą skóra jest gotowa na peeling. Ma on na celu przede wszystkim usunięcie martwych komórek z powierzchni naskórka, ale też jest swoistym masażem stóp. Poprawia ukrwienie, dotlenia, oczyszcza. Przygotowuje skórę do przyjęcia składników nawilżających i odżywczych, by zadziałały w głębszych warstwach naskórka.

Jeżeli skóra jest wyjątkowo zgrubiała, można delikatnie zetrzeć ją odpowiednią tarką. Należy unikać stosowania pumeksu oraz ścinania zgrubień nożykiem czy żyletką (tu szczególnie niebezpieczne są uszkodzenia skóry mogące prowadzić do infekcji). Zasada jest prosta – im bardziej agresywnie próbujemy pozbyć się zrogowaceń, tym naskórek staje się coraz grubszy i twardszy. Jedynym wyjściem jest delikatna, ale systematyczna pielęgnacja.

Składnikami ścierającymi, których warto szukać w kosmetykach do peelingu, są: cukier, drobinki pestek migdałowca, proszek bambusowy, pestki z moreli, łupiny orzecha laskowego. Kosmetyki zawierają często mocznik i kwas mlekowy, które delikatnie złuszczają twardy naskórek, odświeżający i chłodzący mentol, olejki z jodły syberyjskiej, olejek eukaliptusowy. Warte polecenia są peelingi zawierające witaminy A i E, które wspomagają regenerację naskórka oraz olej z pestek winogron, olej jojoba oraz masło shea, które zmiękczają, odżywiają, nawilżają i natłuszczają skórę.
Dobrze dobrany krem

Najczęstszymi problemami dotyczącymi skóry stóp są: nadmierna suchość, nadmierne rogowacenie, prowadzące do pękania skóry oraz zwiększona potliwość i grzybica. Bogata oferta dermokosmetyków w postaci kremów do stóp pozwala każdemu dobrać preparat idealny dla jego skóry.
Sucha skóra

Stopy z problemem suchej skóry wymagają kremów o działaniu silnie nawilżającym, natłuszczającym i odżywczym. Na pierwszy plan wysuwają się tutaj preparaty z mocznikiem. Ten biały, krystaliczny, bezzapachowy proszek jest jednym z lepszych składników nawilżających i keratolitycznych, a sposób jego działania zależy od stężenia (patrz tabela). Dodatkowe zalety mocznika to jego nieszkodliwość, łatwa dostępność, niska cena oraz niewywoływanie alergii.

Przesuszona skóra stóp potrzebuje mocznika w stężeniu 5-10%. Dodatek enzymów ułatwiających złuszczanie komórek naskórka – proteaz serynowych oraz aminokwasów aktywujących te enzymy – seryny i histydyny, pozwala na pozbycie się zrogowaciałego naskórka i dogłębne nawilżenie skóry.

Kremy z olejami z roślin zbożowych, miodem, masłem shea, olejem jojoba czy olejem z pestek winogron doskonale odżywią skórę. Warto sięgać też po preparaty z dodatkiem witamin A i E oraz pantenolu i alantoiny.
Zrogowacenia

Nadmiernie zrogowaciała skóra, nagniotki, modzele czy odciski wymagają zastosowania kremów z mocznikiem w stężeniu powyżej 10%. Jeżeli zrogowacenia są silne, można zastosować nawet kosmetyki o 40-50% stężeniu mocznika. Złuszczanie wspomagają kwas glikolowy, salicylowy i mlekowy. Jeżeli zrogowaciała skóra zaczyna pękać, warto sięgać po kremy z dodatkiem propolisu, który zmniejsza ryzyko infekcji, alantoiną i pantenolem, witaminami A, E i F, które regenerują skórę i przyspieszają gojenie. Olej makadamia, masło shea, olej jojoba czy olej z wiesiołka odżywią skórę i przywrócą jej naturalną miękkość.
Nadmierna potliwość

Pocenie się stóp i związany z nim nieprzyjemny zapach pomogą zmniejszyć preparaty z olejkiem z sosny górskiej, rozmarynu, ekstrakty z kory dębu czy szałwii. Warto zastosować kosmetyki zawierające chłodzący i odświeżający mentol. Wydzielanie potu znacząco zmniejszy krem z urotropiną i chlorowodorotlenkiem glinu.
Grzybica

Jeżeli na stopach pojawi się grzybica, należy, oprócz systematycznej pielęgnacji, zastosować także dostępne bez recepty preparaty z klotrimazolem, mikonazolem, terbinafiną, ketokonazolem lub bifonazolem. W przypadku braku poprawy lub grzybicy obejmującej paznokcie, trzeba zasięgnąć porady lekarskiej.
Dopełnienie pielęgnacji

Dodatkowo warto zastosować 1-2 razy w tygodniu na noc maskę do stóp. Może być ona w tradycyjnej postaci kremu lub w postaci skarpetek nasączonych aktywnymi kremami. Maseczki dogłębnie odżywią, nawilżą i zregenerują skórę, a w przypadku silnych zrogowaceń pomogą złuszczyć naskórek.

Domowy pedicure powinien oczywiście obejmować także przycięcie paznokci (najlepiej cążkami, na prosto, bez wycinania boków, by nie doprowadzić do wrastania paznokci), opiłowanie ich szklanym lub papierowym pilnikiem, delikatne odsunięcie skórek po uprzednim nałożeniu na nie oliwki lub olejku z kiełków pszenicy z dodatkiem pantenolu.

Idealnym dopełnieniem zabiegów kosmetycznych będzie pomalowanie płytek paznokciowych na wybrany kolor.
Wymagające stopy

Skóra stóp wymaga wyjątkowo systematycznej pielęgnacji. Warto też zadbać o dobrze dopasowane, wygodne, przewiewne obuwie, skarpetki z naturalnych włókien (wełna, bawełna). Istotna jest również odpowiednia higiena, masaż i gimnastyka stóp. Warto pochodzić boso po trawie czy piasku oraz odpoczywać z uniesionymi nogami.

Jeśli jednak zabiegi wykonywane w domu nie przyniosą oczekiwanych efektów, warto odwiedzić gabinet podologiczny, gdzie stopami zajmą się profesjonaliści.

Zależność między stężeniem mocznika w kosmetyku a jego działaniem
Stężenie mocznika w kosmetyku Opis działania
2% Aktywuje podziały komórek warstwy ziarnistej skóry, przyspiesza proces gojenia ran, działa silnie regeneracyjnie. Skóra staje się miękka, gładka, podrażnienia są złagodzone.
5-10% Wykazuje działanie higroskopijne – pochłania wodę i ułatwia jej wiązanie przez keratynę; jest humektantem – zwiększa zawartość wody w warstwie rogowej naskórka; jest emolientem – tworzy na skórze ochronny film, który zatrzymuje wodę.
> 10% Działa przeciwbakteryjnie, przeciwświądowo, reguluje procesy rogowacenia naskórka, łagodnie złuszcza.
40-50% Wykazuje działanie keratolityczne – złuszcza naskórek.

Bibliografia:

  1. „Nanotechnologia, kosmetyki, chemia supramolekularna” praca zbiorowa pod redakcją Grzegorza Schroedera, Cursiva 2010; rozdział 5: Daria Baran, Grażyna Bartkowiak, Grzegorz Schroeder: „Mocznik i jego zastosowanie w preparatach kosmetycznych” , s. 123-140.
  2. Alicja Kapuścińska, Izabela Nowak: „Wykorzystanie mocznika i jego pochodnych w przemyśle kosmetycznym”, CHEMIK 2014, 68, 2, 91-93.
  3. Sylwia Krzemińska: „Zdrowe i piękne stopy” http://www.wydawnictwoapteka.pl/files/UserFiles/file/2014/06/Zdrowe%20i%20pi%C4%99kne%20stopy.pdf.
  4. Marie-Claude Martini (redakcja naukowa polskiego wydania prof. dr hab. n. med. Waldemar Placek): „Kosmetologia i farmakologia skóry” PZWL, Warszawa 2009.
4.5/5 - (233 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH