Pielęgnacja strefy „T”

Pielęgnacja strefy „T”


Cera mieszana z zaznaczoną strefą „T” wymaga właściwej pielęgnacji. Prawidłowo dobrane kosmetyki pomogą w uzyskaniu i utrzymaniu pięknej i zdrowo wyglądającej skóry.

Ludzka skóra jest największym organem, stanowi około 12 proc. masy ciała dorosłego człowieka i waży przeciętnie od 3 do 5 kilogramów. Jako bariera pomiędzy środowiskiem zewnętrznym i wewnętrznym pełni wiele ważnych funkcji. W skórze możemy rozróżnić trzy podstawowe warstwy: zewnętrzną, czyli naskórek (łac. epidermis), skórę właściwą (łac. corium) oraz tkankę podskórną (łac. subcutis).

Typy cery

U każdego człowieka skóra ma taką samą budowę i pełni takie same funkcje. Niemniej jednak, ze względu na rozmieszczenie gruczołów łojowych w skórze i ich czynności, rozróżniamy kilka typów cery: tłustą, suchą, normalną oraz mieszaną.

Największe skupiska gruczołów łojowych obserwuje się w okolicy nosa, czoła, brody, mostka i na plecach. Nie wszystkie gruczoły wykazują taką samą aktywność. Najbardziej aktywne znajdują się w okolicy czoła, nosa oraz na brodzie. Produkcja łoju przez gruczoły jest zależna od wielu czynników: wieku, unaczynienia skóry, wpływu hormonów i temperatury zewnętrznej.

Cera mieszana

Większość osób ma cerę mieszaną, która jest kombinacją cery suchej i tłustej. Nieodzownym problemem posiadaczy tego typu cery jest jej odpowiednia pielęgnacja. Strefa „T” obejmuje nadmiernie przetłuszczające się partie twarzy, zlokalizowane na czole, nosie oraz brodzie. Osoby z cerą mieszaną skarżą się najczęściej na przetłuszczanie się skóry w strefie „T”, co objawia się nadmiernym błyszczeniem skóry oraz suchą skórą na policzkach.

Efekt błyszczenia się skóry w strefie „T” zawdzięczamy nadmiernej ilości wydzielanego sebum przez gruczoły łojowe, co w konsekwencji prowadzi do powstawania zaskórników. Warstwa rogowa naskórka ulega pogrubieniu, dochodzi do zatykania się porów, a w konsekwencji do rozwoju stanów zapalnych. Skóra pozostałej partii twarzy posiadająca cechy skóry suchej jest zazwyczaj cienka i wrażliwa z tendencją do łuszczenia się i uczucia ściągnięcia. Ponadto skóra mieszana może być wrażliwa, naczyniowa, trądzikowa, odwodniona bądź starzejąca się, co stanowi kolejne wyzwanie dla prawidłowej pielęgnacji.

Oczyszczanie

Osoby mające ten typ cery powinny regularnie dbać o swoją skórę poprzez odpowiednio częste jej oczyszczanie i złuszczanie w celu odblokowania zatkanych porów. Regularne złuszczanie grubej warstwy skóry pomaga w regulacji pracy gruczołów łojowych oraz poprawia ukrwienie skóry.

Podstawą prawidłowej pielęgnacji zarówno skóry zdrowej, jak i problematycznej jest jej odpowiednie oczyszczanie. Gruczoły łojowe są bardzo aktywne nocą, dlatego też wtedy produkcja łoju jest największa. W rezultacie skóra jest błyszcząca po przebudzeniu. W związku z tym skórę mieszaną z zaznaczoną strefą „T” najlepiej oczyszczać wieczorem delikatnym żelem lub pianką, aby usunąć nadmiar sebum, potu i zanieczyszczeń nagromadzonych w ciągu dnia.

Ważne jest, żeby kosmetyki nie zawierały alkoholu i mydła, które mają właściwości wysuszające. Nadmierne przesuszenie skóry spowoduje efekt odwrotny do zamierzonego. Mianowicie początkowo ładnie wyglądająca skóra zacznie produkować nadmierną ilość sebum. Najlepiej wybierać produkty przeznaczone do pielęgnacji skóry tłustej o pH 5,5. Na rynku farmaceutycznym znajduje sie wiele cenionych marek, których kosmetyki do pielęgnacji skóry oparte są na bazie wód termalnych. Przypisuje się im znakomite właściwości pielęgnujące różnego typu skóry, także skóry ze skłonnością do przetłuszczania się w strefie „T”. Woda termalna bogata jest w minerały, które stymulują regenerację komórek skóry, nawilżają oraz normalizują wydzielanie sebum.

Peelingi

Po dokładnym oczyszczeniu i osuszeniu skóry, warto co jakiś czas zastosować odpowiedni peeling mechaniczny bądź chemiczny. Najpopularniejszymi składnikami peelingów chemicznych są kwasy owocowe, czyli alfa-hydroksykwasy – AHA: kwas glikolowy (otrzymywany z trzciny cukrowej), kwas migdałowy i kwas pirogronowy; beta-hydroksykwasy: kwas salicylowy; ponadto LHA-lipo-hydroksykwasy, kwas trójchlorooctowy (TCA), kwas witaminy A (retinol), roztwór Jessnera. Substancje te przenikają w głąb skóry, wpływając na odnowę naskórka oraz skóry, a także działają odmładzająco, likwidując oznaki starzenia.

Nawilżanie

Pomimo tendencji do przetłuszczania się skóry w strefie „T”, nie można zapominać o nawilżaniu skóry. Brak nawilżania może sprawić, że będzie ona wysuszona, co w konsekwencji objawi się nadprodukcją sebum. Należy wybierać kremy o lekkiej konsystencji, które szybko przenikają przez skórę, zapewniając jej optymalne nawilżenie przez cały dzień. Niektóre kremy stosowane na dzień zwalczają błyszczenie za pomocą aktywnych składników, takich jak monolaurynian, perlit czy mikropuder, które pochłaniają zarówno łój, jak i pot, zapewniając komfort i matując skórę.

Po całym dniu, przy nasilonym błyszczeniu się skóry, można zastosować także krem przeznaczony do cery tłustej w samej strefie „T”, tak aby nie przesuszyć skóry w pozostałej części twarzy. Kremy te regulują produkcję sebum, przy czym delikatnie złuszczają skórę i zwężają pory. Po przebudzeniu skóra jest czysta, promienna i wolniej się przetłuszcza.

Ochrona przeciwsłoneczna

W okresie wiosenno-letnim nie można zapominać o ochronie przeciwsłonecznej, jaką jest zwalczanie szkodliwych skutków promieniowania UV. Badania dotyczące błyszczenia się skóry wykazały, że na skutek codziennej ekspozycji na działanie promieni UV, produkcja sebum zwiększa się aż o 26 proc. Początkowo skóra muśnięta słońcem jest lekko wysuszona, po czym następuje nadprodukcja sebum i problem powraca. Jako ochronę przed szkodliwym wpływem nadmiernej ekspozycji na słońce zaleca się stosowanie kremu o lekkiej konsystencji z SPF 50 bądź użycie podkładów do makijażu z filtrem SPF 50.
Maseczki i bibułki

Do pielęgnacji cery mieszanej ze strefą „T” warto dołączyć maseczki pielęgnacyjne. Dobrze dobrana maseczka zapewnia prawidłowe odżywienie cery tłustej, a maseczka oczyszczająca dodatkowo pomaga głęboko oczyszczać pory i pozbyć się nadmiaru sebum. Najczęściej stosowane są maseczki z zielonej glinki oraz z olejku z drzewa herbacianego. Zaleca się stosowanie maseczki raz bądź dwa razy w tygodniu w obszarze strefy „T”.

Pomimo starannej pielęgnacji skóry i nałożeniu makijażu może zdarzyć się, że pod koniec dnia lub w niesprzyjających warunkach klimatycznych strefa „T” zacznie się błyszczeć. W takim wypadku bardzo pomocne mogą się okazać bibułki matujące, które bardzo szybko usuwają nieestetyczne błyszczenie się skóry. Najczęściej stosowanymi substancjami do produkcji bibułek są: talk, modyfikowane akrylowe żywice, częściowo hydrolizowany poliakryloamid oraz karboksymetyloceluloza sodowa. Wystarczy na kilka sekund przyłożyć bibułkę do tej partii skóry, w której obserwujemy błyszczenie. Dodatkową zaletą jest to, że bibułki nie ścierają i nie rozmazują wykonanego wcześniej makijażu, a ze względu na ich niewielki rozmiar można je zawsze nosić przy sobie.

Problem nieestetycznego błyszczenia skóry w strefie „T” w końcu może zostać zażegnany. Wystarczy stosować się do opisanych wskazówek oraz nosić przy sobie bibułki matujące.

4.7/5 - (226 votes)

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH