Waga diety

U połowy ważących nieco zbyt dużo mężczyzn i kobiet nadciśnienie może wynikać właśnie z nadwagi – poinformowano podczas 61 dorocznej konferencji American Heart Association. Z nadciśnieniem tętniczym mamy do czynienia, gdy ciśnienie skurczowe przekracza 140 mm słupa rtęci, zaś skurczowe jest wyższe od 90. Nadciśnienie sprzyja miedzy innymi udarom, zawałom i chorobom nerek.

Z badań przeprowadzonych przez włoskich naukowców z uniwersytetu w Pawii wynika, że u mniej więcej 50 procent dorosłych z nadwagą oraz nadciśnieniem (w wieku od 29 do 65 lat) niskokaloryczna dieta doprowadziła w ciągu sześciu miesięcy do obniżenia zarówno masy ciała, jak i ciśnienia tętniczego krwi przeciętnie o 5 procent.

Badana grupa obejmowała 210 mężczyzn i kobiet z ciśnieniem skurczowym wyższym od 140, ale niższym od 159, zaś rozkurczowym – wyższym od 90, ale niższym od 99. Indeks masy ciała (BMI) badanych wynosił od 25 do 29,9.

Naukowcy zastrzegają, że korzystny efekt można zaobserwować u osób z nadwagą, natomiast w przypadku otyłych odchudzanie nie działa na nadciśnienie. Z nadwagą mamy do czynienia gdy indeks masy ciała przekracza 25, z otyłością – powyżej 30. Indeks masy ciała oblicza się dzieląc wyrażoną w kilogramach masę ciała przez podniesiony do kwadratu wzrost wyrażony w metrach.

4.4/5 - (332 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH