Uprawianie sportu w młodości się opłaca

Uprawianie w młodym wieku różnego rodzaju sportów – takich jak bieganie, pływanie czy jazda na rowerze – wpływa korzystnie na sprawność mózgu w średnim wieku – twierdzą naukowcy z University of Minnesota w Minneapolis.

W badaniu, które rozpoczęło się jeszcze w latach 80. XX wieku, wzięło udział 3000 zdrowych osób w wieku średnio około 25 lat. W pierwszym roku badań wydolność ich układu krążenia została zbadana na ruchomej bieżni. Ten test sprawnościowy powtórzono 20 lat później, a po kolejnych 5 latach przeprowadzone zostały również testy sprawności umysłowej, weryfikujące pamięć i sprawność myślenia.

Okazało się, że osoby, które w młodym wieku były w stanie przebiec dłuższy dystans, lepiej wypadły 25 lat później w testach sprawności umysłowej (nawet gdy uwzględniono takie czynniki jak: palenie, cukrzyca czy podwyższony poziom cholesterolu).

Ponadto badani, których wyniki w pierwszym teście na bieżni i 20 lat później były podobne, okazali się po kolejnych 5 latach sprawniejsi umysłowo od tych, których wyniki w kolejnych testach na bieżni znacznie się różniły.

(Źródło: medexpress.pl)

4.6/5 - (213 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH