Palenie może wpływać na kondycję psychiczną

Rzucenie palenia w znacznym stopniu poprawia kondycję psychiczną – sugerują amerykańskie badania, których wyniki opublikował magazyn „Psychological Medicine”.

Eksperyment przeprowadzono na 4800 palaczach tytoniu. Do badania zaproszono tych uzależnionych, u których w większości występowały zaburzenia psychiczne, takie jak wahania nastrojów lub problemy alkoholowe.

Naukowcy poprosili uczestników badania o rzucenie nałogu palenia i ponownie zbadali ich wszystkich. Okazało się, że u osób, którym udało się przestać palić papierosy, w znacznym stopniu poprawiła się kondycja psychiczna.

-Nie wiemy jeszcze dokładnie, czy problemy psychiczne pacjentów ustąpiły najpierw, co dodatkowo motywowało ich do rzucenia palenia, czy stało się to już po całkowitym ograniczeniu tytoniu – zaznacza dr Patricia Cavazos-Rehg. – Niemniej jednak nasze badanie pokazuje silny związek między rzuceniem palenia a ogólną kondycją psychiczną – dodaje.

Ekspertka podkreśla również, że pacjenci z poważnymi problemami zdrowotnymi powinni pracować ze swoimi lekarzami nad porzucaniem nałogu palenia. – Około połowa palaczy umiera z powodu rozedmy płuc, raka lub innych chorób powiązanych z paleniem tytoniu. Należy zatem pamiętać, że leczenie poważnych schorzeń psychiatrycznych jest trudne, ale w pierwszej kolejności powinno rzucić się palenie – mówi Cavazos-Rehg.

Naukowcy wykazali, że istnieje pewna zależność między rzucaniem palenia a poprawą zdrowia psychicznego, jednak do tej pory badania nie wykazały dokładnego związku przyczynowo-skutkowego.

(Źródło: biomedical.pl)

4.7/5 - (261 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH