Mammografia i cytologia – Polki zaniedbują profilaktykę

Polki zaniedbują zdrowie i profilaktykę. Tylko co czwarta mieszkanka naszego kraju zgłasza się na cytologię, a zaledwie 45 proc. wykonuje mammografię. Te proste badania pozwalają na wczesne wykrycie nowotworu, kiedy szanse na wyleczenie są niemal stuprocentowe.

Ginekolog, seksuolog prof. Violetta Skrzypulec-Plinta podkreśla, że kobiety nie chodzą na profilaktyczne badania, bo po prostu się boją. – Strach przed tym, że rodzina się dowie, że jestem chora jest większy, niż chęć pójścia do lekarza. Ponadto pokutuje przekonanie, że lepiej nie wiedzieć, bo co zrobi mój mąż i dzieci, kiedy się okaże, że mam raka piesi czy szyjki macicy – mówi ekspertka.

Ginekolog prof. Jan Kotarski dodaje, że kobiety mają bardzo dużo obowiązków: praca, rodzina, dom, dzieci. Brakuje im czasu dla siebie. Jeśli tylko czują się dobrze, to nie poświęcają zdrowiu żadnej uwagi. A często choroba rozwija się podstępnie, nie dając początkowo żadnych objawów. Dlatego tak istotne jest regularne wykonywanie badań profilaktycznych.

Eksperci podkreślają, że kobiety, które urodziły dzieci lub nie mają partnerów, nie chodzą do ginekologa i na badania profilaktyczne. To błąd, bo szczególnie panie po 50., 60. roku życia powinny zadbać o swoje zdrowie.

(Źródło: zdrowie.dziennik.pl)

4.5/5 - (146 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH