Ukąszenia owadów


Latem, gdy większość czasu spędzamy na świeżym powietrzu, jesteśmy narażeni na ukąszenia owadów. Niektóre pozostawiają po sobie jedynie lekkie swędzenie i szybko znikające zaczerwienienie, inne – choć rzadko wymagają interwencji lekarskiej, mogą być bardzo dokuczliwe.

Pszczoły, osy
Dosyć poważne ryzyko związane jest z ukąszeniami owadów żądlących, tj.: pszczoły, trzmiele, osy i szerszenie. O ile pszczoły są owadami przyjaznymi, nie wykazującymi poza ulem agresji, o tyle osy i szerszenie mogą być agresywne i żądlić nie prowokowane. Ich użądlenia mogą wywoływać różnego rodzaju skórne reakcje zapalne. Najczęściej mają one łagodny przebieg. W miejscu użądlenia powstaje rumień i obrzęk, któremu towarzyszy ból, pieczenie. Objawy te zazwyczaj utrzymują się od 24 do 48 godzin.

Utrzymujący się przez wiele dni obrzęk świadczy o uczuleniu na jad owada lub o powstałym zakażeniu. W takim wypadku należy niezwłocznie udać się do lekarza.

Komary, meszki
Ukąszenia komarów i meszek w naszej szerokości geograficznej nie niosą ryzyka poważnych chorób. Potrafią jednak skutecznie zakłócić wakacyjny odpoczynek.

Po ich ukąszeniach coraz częściej pojawiają się reakcje alergiczne. U dzieci zaś, które drapią miejsca po ugryzieniach, często dochodzi do wtórnych, bakteryjnych zakażeń skóry, które utrudniają gojenie się ranek. W takim wypadku można zastosować leki dostępne bez recepty, łagodzące miejscowe stany zapalne i zmniejszające świąd.

Kleszcze
W Polsce najczęstszym nosicielem bakterii Borrelia burgdorferi (B.b), wywołującej boreliozę, jest kleszcz. Największy odsetek zakażonych kleszczy obserwuje się w Polsce północno-wschodniej (do 25 proc. osobników).

Zakażenie następuje poprzez wymiociny lub ślinę kleszczy wszczepionych w skórę. Ryzyko zachorowania na boreliozę rośnie wraz z czasem kontaktu kleszcza ze skórą.

Ważne, by po każdym pobycie na terenach zalesionych, dokładnie oglądać okolice ciała, szczególnie te nie chronione ubraniem.

U ponad 50 proc. zarażonych boreliozą pierwszym i najbardziej charakterystycznym objawem jest długo utrzymujący się rumień wokół miejsca ukąszenia przez kleszcza.

Kleszczy, wbrew panującym obiegowym opiniom, nie należy usuwać pokrywając je tłuszczem. Nie przyspiesza to wcale jego odpadnięcia – a jedynie, prowokując wymioty kleszcza, zwiększa szanse zakażenia boreliozą. Kleszcza powinno się usunąć mechanicznie, np. za pomocą pęsety, uważając, aby nie zostawić w skórze główki owada.


#Aby uniknąć ukąszeń:

  • Staraj się nie chodzić boso
  • Noś długie spodnie, skarpetki, koszule z długim rękawem – zwłaszcza po zmierzchu
  • Siadając na ziemi lub trawie – najpierw rozłóż koc
  • Zrezygnuj z zapachowych kosmetyków, przyciągających owady
  • Uważnie spożywaj na świeżym powietrzu wszelkie potrawy i napoje, szczególnie te słodkie.
4.7/5 - (196 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH