Kiedy i jak sprawdzić czy jesteś w ciąży?


Test ciążowy jest najlepszą i najszybszą metodą, za pomocą której samodzielnie stwierdzisz czy jesteś w ciąży. Dzięki niemu unikniesz wielu zagrożeń, na które żyjąc w nieświadomości co do rozwijającej się ciąży, możesz zostać narażona w codziennym życiu.

Test o czułości 25 m U/ ml można wykonać także wcześniej, ok. 7 dnia od chwili spodziewanego zapłodnienia, jednak przeprowadzony w tak wczesnym okresie, ma mniejszą wiarygodność i by uzyskać pewność wyniku należy go powtórzyć w dniu spodziewanej miesiączki.
Zasada działania testu ciążowego opiera się na wykryciu w moczu kobiety hormonu gonadotropowego (gonadotropiny kosmówkowej) – h CG. Hormon ten jest produkowany i pojawia się we krwi i moczu, w przypadku kiedy doszło do zapłodnienia.

Jak działa test?
Po owulacji, komórka jajowa trafia do jajowodu. Jeśli dojdzie do zapłodnienia zaczyna się dzielić i jednocześnie przemieszczać w kierunku macicy. Taką zapłodnioną komórkę, która po licznych podziałach, ulega zagnieżdżeniu w błonie śluzowej macicy, nazywamy blastocystą. To właśnie początkowo blastocysta, a później utworzone z jej części łożysko, zaczynają wydzielać hCG – hormon gonadotropowy. Odpowiedni poziom tego hormonu, możliwy do wykrycia przez niektóre testy ciążowe, pojawia się we krwi ok. 5 – 6 dnia, zaś w moczu ok. 6 – 7 dnia od chwili zapłodnienia. Dlatego jest to najwcześniejszy moment kiedy można wykonać test.

W aptekach znajduje się kilka rodzajów testów ciążowych, które różnią się między sobą czułością i sposobem wykonania.

Jaki test wybrać?
Są to starszej generacji testy paskowe i płytkowe oraz nowej generacji testy strumieniowe.

Testy paskowe – tanie, ale stosowane już rzadko ze względu na małą czytelność wyniku i niewygodę przeprowadzania. Ich wykonanie polega na zanurzeniu na kilka minut paska testu w zebranym do pojemnika moczu. Po paru minutach odczytuje się wynik.

Testy płytkowe – stosowane częściej, jednak także wymagają skomplikowanej procedury: najpierw zebrania moczu do pojemnika a następnie, przy dochowaniu szczególnej staranności za pomocą pipety naniesienia kilku jego kropli w odpowiednie okienko na płytce testu. Po kilku minutach należy odczytać wynik.

Testy strumieniowe – w zasadzie jedyne testy, które ze względu na sposób wykonania i przeprowadzenia można polecić do samodzielnego wykonania przez kobietę w każdych warunkach. Są proste w użyciu. Nie wymagają zbierania moczu do pojemnika, a ich cena jest niewiele wyższa od testów płytkowych.
Dodatkową zaletą jest możliwość wykonania takiego testu o każdej porze dnia i w zasadzie wszędzie – wystarczy dostęp do toalety. By przeprowadzić test, wystarczy umieścić jego końcówkę w strumieniu moczu na kilka sekund i po 1 – 3 min. odczytać wynik.

4.5/5 - (105 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH