Tusza od dziecka

Choć polskie dzieci nie są na razie tak otyłe jak amerykańskie, mogą niedługo dorównać rówieśnikom z USA – mówiono podczas konferencji w Centrum Zdrowia Dziecka.

Jak wyjaśnił kierownik Kliniki Pediatrii CZD, prof. Janusz Książyk, głównym bohaterem konferencji jest zespół metaboliczny – zespół zaburzeń wynikających z otyłości. Rośnie poziom “złego” cholesterolu – LDL, a spada poziom “dobrego” – HDL, pogarsza się tolerancja glukozy, wzrasta ciśnienie tętnicze krwi.

Nadwaga i otyłość wiążą się ponadto z wysokim ryzykiem cukrzycy typu II i
chorób układu krążenia. Specjaliści obawiają się także stłuszczenia wątroby – zjawiska przypominającego zmiany zachodzące w wątrobie przymusowo tuczonej gęsi – przypomniano na konferencji.

Tyciu i zaburzeniom metabolicznym sprzyjają zwłaszcza pokarmy o wysokim indeksie glikemicznym – takie, które szybko podnoszą poziom glukozy we krwi. To na przykład cukier, słodycze, chipsy, ziemniaki, białe pieczywo, łuskany ryż. Lepiej jeść pokarmy o niskim indeksie glikemicznym – makaron, pieczywo pełnoziarniste,
pomidory, jabłka. Oczywiście w rozsądnych ilościach – doradzają specjaliści.

Otyłość może być skutkiem zarówno wrodzonych predyspozycji, jak i wpływu środowiska. Brak ruchu, powszechna dostępność jedzenia i wszechobecne reklamy słodyczy sprawiają, że szczupłe dzieci wkrótce mogą się stać wyjątkami.

O ile w USA odsetek otyłych dzieci wzrasta o 3-4 procent rocznie, to w Warszawie – nawet o 14 procent w ciągu roku. Choć Amerykanie są w tej dziedzinie
rekordzistami świata, przy takim tempie mamy szanse ich dogonić.

Uczestnicy konferencji dyskutowali także o zaburzeniach gospodarki wapniowo-fosforanowej. Im mocniejsze są kości w dzieciństwie i okresie dojrzewania, tym mniejsze zagrożenie osteoporozą w późniejszym życiu.

4.9/5 - (108 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH