Tragiczne skutki niemycia zębów

Szwedzcy naukowcy przeprowadzili badania, z których wynika, że nieprawidłowa higiena jamy ustnej poważnie zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwory.

Wyniki opublikowano w czasopiśmie „British Medical Journal”. Do takich wniosków naukowcy doszli po przeprowadzeniu w Sztokholmie badań obserwacyjnych. Objęły one prawie 1400 losowo wybranych osób – dorosłych mieszkańców stolicy Szwecji. Obserwowano ich przez 24 lata (1985-2009). W tym czasie, spośród obserwowanych, na nowotwory zmarło 58 osób. 35,6 proc. z nich stanowiły kobiety.

Przeciętnie, mężczyźni umierali z powodu nowotworów wieku 60, a kobiety 61 lat. Spodziewany czas życia był jednak dla wszystkich tych osób dużo wyższy (o 13 lat dla kobiet oraz 8,5 dla mężczyzn). Kobiety umierały głównie z powodu nowotwory piersi. U mężczyzn były to różne nowotwory. Według badań, zęby osób chorych na raka były w dużo gorszym stanie niż pozostałych osób. Pokryte były dużo grubszą warstwą płytki nazębnej, która się składa z różnych bakterii.

Prawdopodobnie, zwiększone w tym przypadku ryzyko zachorowania na nowotwory wiąże się z potencjalnym występowaniem zakażeń i procesów zapalnych, które powszechnie uważane są za przyczyny co piątego nowotworu.

4.9/5 - (325 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH