Szkodliwość diety Atkinsa!

Naukowcy ostrzegają, że jedna z najpopularniejszych obecnie diet – dieta Atkinsa – może być bardzo groźna dla serca.

Dieta Atkinsa po raz pierwszy została zaprezentowana w 1972 roku na łamach książki „Dr. Atkins’ Diet Revolution”. Książka sprzedała się w nakładzie ponad 10 milionów egzemplarzy i przez 158 tygodni nie schodziła z listy bestsellerów.

Według kardiologów może mieć jednak bardzo niebezpieczne skutki zdrowotne. Przyczyna tego jest jest obniżenie w niej spożycia węglowodanów, co skutkuje podwyższeniem poziomu cholesterolu. Zasada jest prosta: je się duże ilości tłuszczów w połączeniu z białkami, unika się natomiast produkty zawierające proste i złożone cukry. Kardiolodzy twierdzą, że taka dieta jest bardzo szkodliwa. Podwyższenie poziomu cholesterolu może bowiem prowadzić do schorzeń serca. Co ciekawe, twórca diety – Robert Atkins – z zawodu sam jest kardiologiem.

Autorka badań na temat szkodliwości diety Atkinsa, prof. Ingegerd Johansson z University of Gothenburg komentowała: „związek między zdrowiem i odżywianiem jest złożony. Polega on na interakcji pomiędzy określonymi składnikami, genetycznymi czynnikami i indywidualnymi potrzebami. Niska zawartość węglowodanów w diecie i wysoki poziom tłuszczu może pomóc w utracie masy ciała. Jednak jest to efekt krótkotrwały. Wyniki badań wskazują, że długotrwałe stosowanie diety powoduje zwiększenie się poziomu cholesterolu we krwi, który może prowadzić do chorób układu krążenia”.

5/5 - (321 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH