Sztuczny plemnik szansą dla bezpłodnych

Japońskim naukowcom udało się wyprodukować sztucznego plemnika. Wynalazek ten jest szansą na posiadanie dzieci dla osób, które stały się bezpłodne, np. w wyniku chemioterapii.

Autorami tego sukcesu jest zespół naukowców kierowany przez Takuya Sato, urologa z Wydziału Medycznego Uniwersytetu w Jokohamie. Jest to przełom w dziedzinie biologii reprodukcji, ponieważ proces produkcji nasienia u ssaków jest bardzo skomplikowany i długotrwały.

Przebiega on w kilku etapach. Najpierw komórki macierzyste dzielą się, tworząc spermatogonia typu A i typu B. Następnie powstają spermatocyty I rzędu i przez kolejne etapy podziałów komórkowych – spermatydy, a dopiero z nich plemniki. Aby proces produkcji plemników przebiegł poprawnie, spermatydy muszą być otoczone tzw. komórkami Sertoliego.

Japońscy naukowcy do produkcji nasienia wykorzystali części tkanki jąder myszy. Kilkumilimetrowy wycinek mysiego jądra został „wykąpany” w związkach chemicznych i wyposażony w dopływ tlenu. Zapewniono mu stałą temperaturę 34oC. Uformowanie się plemników stwierdzono w 38. i 60. dniu eksperymentu.

W dalszej części testów uzyskano zdrowe mysie potomstwo, które ze sobą skrzyżowano, aby sprawdzić jego płodność. Fragmenty tkanki zostały też poddane testowi zamrażania, z myślą o stworzeniu metody leczenia niepłodności u chłopców, którzy w młodym wieku przeszli chemioterapię. Jeśli skutkiem leczenia nowotworu będzie niepłodność, zamrożona tkanka może w przyszłości posłużyć do hodowli plemników w warunkach in vitro. Uczeni zapowiadają dalsze testy.

Wyniki badań zostały zaprezentowane na łamach czasopisma „Nature”.

Źródło: www.rp.pl

4.4/5 - (129 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH