Sztuczne choinki mogą szkodzić zdrowiu

Wieloletnie używanie choinki z PCV powoduje uwalnianie się z niej chlorku winylu – substancji, która może mieć wpływ na zachorowalność na raka. Dlatego wybierajmy choinki żywe, najlepiej te w doniczkach – radzą specjaliści.

Taki wybór będzie korzystny nie tylko dla naszego zdrowia, ale także dla środowiska. Przez wiele lat sztuczne drzewka były promowane jako ekologiczne rozwiązanie, ponieważ zapobiegało wycinaniu lasów. Dziś ekolodzy mówią: kupujmy prawdziwe choinki, jednak sprawdzajmy, czy pochodzą one z legalnych upraw. Sprzedawca powinien posiadać świadectwo legalności pochodzenia drzewek. Optymalnym rozwiązaniem jest zakup choinki z certyfikatem FSC – gwarantuje on, że została ona pozyskana w sposób przyjazny środowisku. Drugą kategorią choinek są te pochodzące ze specjalnych plantacji.

W przypadku choinek w donicach, upewnijmy się, czy sprzedawca oferuje nam drzewko, które później możemy przesadzić do gruntu, a nie pozbawione korzeni.

Za choinkami żywymi przemawia także fakt, że ich plantacje zwiększają powierzchnię terenów zielonych w naszym kraju, a drzewka przyswajają dwutlenek węgla, korzystnie oddziałując na środowisko.

Choinki sztuczne natomiast po wyrzuceniu stają się trudnym do utylizacji odpadem. Są one bowiem wykonywane najczęściej z PCV (polichlorku winylu), a to tworzywo rozkłada się nawet kilkaset lat.

Nieprzyjazny dla środowiska jest też sam proces produkcji PCV, gdyż towarzyszy mu wytwarzanie wielu szkodliwych gazów, zaś gotowe tworzywo zawiera związki metali ciężkich: ołowiu, kadmu i chromu.

4.8/5 - (6 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH