Szkolenia jak rozmawiać z pacjentem

Jak rozmawiać z pacjentem oraz jak przekazywać mu trudne informacje – m.in. tego mogą nauczyć się młodzi lekarze na szkoleniach, które rozpoczęła Naczelna Izba Lekarska we współpracy z Ministerstwem Zdrowia.

Medycy podczas szkoleń będą mogli nauczyć się m.in. umiejętności przekazywania własnych odczuć i okazywania współczucia pacjentom – poinformował Maciej Hamankiewicz, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

Potrzebę doskonalenia swoich umiejętności w kontaktach z pacjentami odczuwają sami lekarze. Z badania prowadzonego przez NIL oraz Polską Akademię Nauk wśród 1,6 tys. lekarzy do 35. roku życia wynika, że tylko 8 proc. ankietowanych uważa, że ich kompetencje w zakresie relacji z pacjentami są wysokie. Większość lekarzy (65 proc.) zgłasza potrzebę zwiększenia swoich kompetencji w budowie relacji z chorymi.

Paweł Grabowski, specjalista medycyny paliatywnej, współpracujący z NIL w zakresie szkoleń dotyczących relacji międzyludzkich uważa, że szkolenia z zakresu umiejętności rozmowy z pacjentem nie mogą być prowadzone w formie wykładów, ponieważ mają sens tylko wówczas, gdy prowadzone są w formie warsztatów. Taki właśnie charakter mają szkolenia organizowane przez NIL. – Pacjent oczekuje empatii i zrozumienia, a tego nie da się ująć w żadne procedury – podkreślił podczas konferencji prasowej.

Psycholog Alicja Gałązka zwróciła uwagę, że celem szkoleń jest usprawnienie relacji lekarzy z pacjentami. Dodała, że lekarze będą także uczyć się jak radzić sobie z własnymi emocjami, ponieważ wiele osób wykonujących ten zawód jest narażonych na stres i okazuje symptomy wypalenia zawodowego. Jak mówiła, istotne jest, aby dyrektorzy szpitali zrozumieli potrzebę udziału młodych lekarzy w tego rodzaju szkoleniach, ponieważ umiejętności pozyskane tam przez medyków mogą wpłynąć na lepszą atmosferę w placówkach.

Szkolenia przewidziane są dla lekarzy i lekarzy dentystów w wieku do 35 lat w trakcie stażu lub specjalizacji. Szkolenia mają objąć 2 tys. lekarzy i potrwają do czerwca 2015 r. Szkolenia prowadzone będą w grupach dziesięcioosobowych, w cyklach sześciodniowych; z tego cztery dni poświęcone będą zagadnieniom komunikacji interpersonalnej, a dwa dni – systemowi funkcjonowania ochrony zdrowia. Ponadto szkolenia uzupełnione będą 11 kursami na platformie e-learningowej www.mlodylekarz.pl.

(Źródło: PAP, rynekzdrowia.pl)

4.7/5 - (312 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH